Mam CNG bez papierów

Forum poświęcone legalizacji zbiorników CNG w TDT. Ceny legalizacji, problemy, polecane warsztaty.
Awatar użytkownika
tomaszw
Posty: 13
Rejestracja: sob maja 18, 2013 15:38
CNG car: Ford Galaxy 2.0i 08" CNG
Lokalizacja: Warszawa

Mam CNG bez papierów

Post autor: tomaszw »

Witajcie, stałem sie posiadaczem samochodu ze szwajcarii i okazało sie że mam CNG. Samochód zarejestrowałem , ale bez wpsianej do dowodu instalacji gazowej. Co musze załatwić, jakie papiery i gdzie? Samochód jest z 2008.

Z obu butli spisane
FABER DO NOT USE AFTER 03-2028
... 33L 29,3KG 15*C/30.0MPa 110R-000013
FABER APPROVED ...
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: tigercng »

No to masz problem. Rozwiązań jest kilka, w zależności od "papierów", jakie posiadasz.
Na pewno musisz załatwić w TDT dokument pt. "Dopuszczenie zbiorników do eksploatacji", czasem na forum nazywany nieprawidłowo "homologacja".

Sprawdź też w oryginalnych, szwajcarskich papierach, czy masz tam wpisane CNG (ew. erdgas, hohdruckgas etc.). Jeśli tak, to kierunek jest następujący:
1. Tłumaczenie oryginalnych papierów u tłumacza przysięgłego. Z tłumaczenia musi wynikać, że auto ma instalację CNG.
2. Papier od diagnosty stwierdzający stan faktyczny, że ta instalacja wymieniona w papierach znajduje się w aucie.
3. Wniosek do WK o sprostowanie oczywistej pomyłki i wpisanie CNG do DR.

Jeżeli ta droga się nie powiedzie, to pozostaje wirtualny "demontaż i montaż" instalacji w upoważnionym do montażu instalacji LPG/CNG warsztacie. Oczywiście nikt Ci tej instalacji nie będzie demontował, ale warsztat za opłatą wyda fakturę i wyciąg ze świadectwa homologacji. Z tymi papierami udajesz się do WK, gdzie CNG wpisują Ci w dowód tak, jak dla nowej instalacji.
Awatar użytkownika
tomaszw
Posty: 13
Rejestracja: sob maja 18, 2013 15:38
CNG car: Ford Galaxy 2.0i 08" CNG
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: tomaszw »

Przeszukałem papiery i okazało sie ze mam jakiś dokument z dotyczący CNG i wbitymi pieczatkai ASO FORD, dokument wygląda jak ksiązka gwarancyjna czy przeglądów. Dodatkowo napsiałem do firmy w Szwajcarii GREEN POWER http://www.green-power.ch i okazało sie że to oni montowali i przysąłi mi dokument montażu :) Oby to pomogło w załatwianiu.
Ostatnio zmieniony czw lut 06, 2014 16:30 przez tomaszw, łącznie zmieniany 1 raz.
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: tigercng »

No to super. Nie widzę teraz tego dokumentu, bo postimg ma zablokowany w pracy, ale zakładam, że są tam informacje identyfikujące Twój pojazd, zwłaszcza VIN.

Teraz, nim władujesz się w koszty z tłumaczem przysięgłym, udaj się autem do diagnosty na SKP z prośbą o wystawienie dokumentu pt. "Stwierdzenie stanu faktycznego" w którym będą dane pojazdu i instalacji CNG. Cel wydania dokumentu - przedłożenie w WK, cena ok 60zł. Najlepiej udaj się do tego samego SKP i diagnosty, który wystawił Ci taki dokument przed pierwszą rejestracją. Może wtedy dowiesz się, jak to się stało, że "nie zauważył gazu" przy poprzednim przeglądzie.

Z tymi dokumentami udaj się do WK i przedstaw tam sprawę. Może nie będą chcieli tłumaczenia przysięgłego.

Licz się z pytaniem WK, jak to się stało, że Ty, a zwłaszcza diagnosta z SKP, który się podpisał na przeglądzie przed rejestracją, nie zauważyliście gazu. Ty łatwo się wytłumaczysz, nie musisz się znać na samochodach, aby nimi jeździć, ale diagnosta wyrobi sobie w tym WK opinię patałacha ;)

Daj znać, jak poszło.
Pozdrawiam
Scorpio 95
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 28, 2013 23:05
CNG car: Ford Scorpio sedan

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: Scorpio 95 »

Witam serdecznie! Mam problem z butla (czerwona) FABER Cng bo przy zakupie ich nie otrzymalem. Nie odnalazlem tez graweru na niej R110 akurat tak jest zamonotowana,ze grawer jest od spodu i jest ciezki dostep. auto bylo sprowadzone z Niemiec w 2008r jako z CNG bo w karcie pojazdu jest to odnotowane przy 1rejestracji. ale na brifie s tej adnotacji nie doszukalem. Co mozna z tym zrobic? Pol roku czekalem bo jakis "zaklad instalacyjny" w Wawie oferowal,ze wysyla numery do fabryki i jak s odnajda dokumrnty to przysylaja im emailem scany. Po pierwszych 3 miesiacach zadzwonilem do Pani a Pani nie odnalazla mjego emaila ktorego kazala mi8 wyslac z numerami i zaproponowala mi raz jeszcze te usluge. wyslalem ponownie po miesiacu znow tam dzwonie i Pani z wyrzutem do mni8e ze jak nic nie dostala to nic nie moze przeslac i prosze przestac czekac bo jak do 2 tyg, nic nie otrzymalem tzn jest to niemozliwe :-). Dlatego skierowalem sie tutaj aby Was forumowiczow cos podpytac. Moje autko to ford scorpio 95 jezeli to ma jakies znaczenie lub orientacji w terenie :-). Pozdrawiam i prosze o jakis podpowiedz :-).
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: tigercng »

Scorpio 95 pisze:Witam serdecznie! Mam problem z butla (czerwona) FABER Cng bo przy zakupie ich nie otrzymalem. Nie odnalazlem tez graweru na niej R110 akurat tak jest zamonotowana,ze grawer jest od spodu i jest ciezki dostep. auto bylo sprowadzone z Niemiec w 2008r jako z CNG bo w karcie pojazdu jest to odnotowane przy 1rejestracji. ale na brifie s tej adnotacji nie doszukalem. Co mozna z tym zrobic? (...) Pozdrawiam i prosze o jakis podpowiedz :-).
Witam,
to, że numer jest wybity od spodu, to nie Twój problem. Jedź do warsztatu z listy TDT, który zajmuje się dozorami. Nie wiem, z jakiego miasta jesteś, także nie polecę konkretnego. Niech tam poluzują mocowanie, użyją lusterka lub endoskopu, cokolwiek. To ich zmartwienie odczytać numery, które inspektor wpisze w "decyzję dopuszczającą do eksploatacji".

Pozostałą drogę już opisaliśmy wcześniej, czyli:
1. Tłumaczenie papierów związanych z CNG (karta pojazdu) przez tłumacza przysięgłego.
2. Stwierdzenie stanu faktycznego przez diagnostę na SKP. Najlepiej przez tego samego diagnostę, który w 2008 roku nie zauważył gazu. Może wyjaśni Ci, dlaczego tego gazu "nie zauważył".
3. Pisemna prośba do WK o sprostowanie oczywistej pomyłki, dokumenty w załączeniu.

Pozdrawiam
Scorpio 95
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 28, 2013 23:05
CNG car: Ford Scorpio sedan

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: Scorpio 95 »

Ok. Dzieki za rychła odpowiedz jestem pod wrażeniem !!! Ja kupilem auto w Pl juz od Polaka ktory go sprowadzil w 2008 roku, a ja kupilem w 2013 bez dokumentów :-)( pierwsze moje autko na gaz i naiwnie myslalem ze wystarczy mieć wbite w dowod gaz cng i bedzie grało :-), ale nie ważne rozumiem ściezke. Pytanie moje zanim zadzwonie do TDT czy słyszeliscie aby ktos zalegalizowal butle w PL bez R110??? Dzieki!
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: tigercng »

Najważniejsze to mieć CNG wbite w dowód. To już masz.
Odpowiadając na pytanie to tak, jak najbardziej można uzyskać decyzję dopuszczającą do eksploatacji zbiornik CNG bez R110. Jest to jednak bardziej kłopotliwe. Najlepiej zwróć się do zakładu w Stalowej Woli (jest na liście TDT) albo do Krakowa na Bagrową. Wiem, że tam radzili sobie z powodzeniem w takich przypadkach.
Scorpio 95
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 28, 2013 23:05
CNG car: Ford Scorpio sedan

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: Scorpio 95 »

Dzieki! Tak tam juz byem na ul.Bagrowej, musza miec od Fabera duplikat papierow na butle tylko ja nawet nie wiem czy to chodzi o homologacje bo to raczej wydaja Ci co zakladaja a chyba chodzi o jakis papier przy produkcji aleja nie jestem pewny. Jak sie nazywa ten papier co powinnienem zdobyc. Bo jak moj brat zakladal LPG to po zalozeniu u instalatora po 2 tyg dstal ten papier od niego bo instalator gdzies to wysyla wniosek i ktos tam przysyla mu homologacje.
Scorpio 95
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 28, 2013 23:05
CNG car: Ford Scorpio sedan

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: Scorpio 95 »

Dzwonilem 3 tyg temu do Fabera i tam mnie zastala typowa wloska biurokracja, odeslali mnie do firmy co niby miala kupic od nich te butle i podali mi adres, zadzwonilem do Niemiec i Niemcy powiedzieli mi , ze nigdy nie handlowali butlami CNg i nie zakladali gazu do samochodow :-))). Wiec pozostaje mi recalling do Giuseppe z Fabera , ktory pewnie podaal pierwszy lepszy adres by mnie zbyc :-). A prosilem o duplikat papierow wydawanych przy sprzedazy butli moze zle nazywalem ten papier i stad tez cale to nieporozumienie ??? Teraz po swietach to juz nie wiem czy prosilem o dobre dokumenty :-P i czy to rzeczywiscie Faber powinnien mi wydac choc na bagrowej tak mi powiedzieli ze od producenta powinnienem to uzyska bo maja tez obowiazek archiwizacji :-)...etc ale kolomyja :-). Jezli mozesz mi to Moderator usystematyzowac to bardzo prosze o taka pomoc!
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: tigercng »

Chodzi o deklarację producenta dotyczącą zgodności produktu z normą. Ma zwykle postać dokumentu obejmującego zakres numerów seryjnych, np. 100 szt. Na forum ktoś umieścił kopie deklaracji od fabera dla multipli.

Możesz spróbować w firmie http://www.anlero-polska.pl/. Kiedyś odpłatnie ściągali kopie deklaracji. Nie wiem, czy to jeszcze aktualne.
Ponadto pozostaje do wyboru Stalowa Wola.
Scorpio 95
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 28, 2013 23:05
CNG car: Ford Scorpio sedan

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: Scorpio 95 »

W tej alnero to tam raz 3 lata romawialem z nimi, czekalem 6 mieisecy na odp i jak zadzwonilem to Pani powiedziala ze nie ma mojego emaila potem sprobowali raz jeszcze i nic mi nie przyslali to po 4 tyg kolnalem tam i powiedzieli mi ze jesli mi nic nie przesali to znaczy ze nic sie nie udalo zrobic i faber nic nie odpisal :-) takze nie mam szczescia :-)( notabene Pani nie traktowala mnie powaznie tylko jakcos co przeszkadza jej w pracy i czemu sie niecierpliwie, w koncu mi powiedzial a,ze jak do 2 tyg.nic nie dostalem tzn ze nie umieja tego zalatwic bo faber nic nie odpisal :-) ). O super ze podajesz jak to sie w koncu nazywa, dzieki wielkie!!!
Scorpio 95
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 28, 2013 23:05
CNG car: Ford Scorpio sedan

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: Scorpio 95 »

Moze ktos chce kupic od mnie instalacje plus butle 80l do tego CNG z 2001 r i podzialac by ja sobie zalegalizowac bo mi sie nic nie udalo zalatwic, wszyscy mnie splawiaja :-) albo rozkladaja rece :-).
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: tigercng »

A w Stalowej Woli?
Scorpio 95
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 28, 2013 23:05
CNG car: Ford Scorpio sedan

Re: Mam CNG bez papierów

Post autor: Scorpio 95 »

Bardzo sympatyczny czlowiek w tej Stalowej Woli, proponowal bym szukal przedstawicielstwa w Polsce firmy Faber iz nimi gadal lub z ta http://www.anlero-polska.pl/index.php?l ... le=kontakt co juz tu na forum bylo ujete. Przedstawicielstwa nie odnajduje a anlero juz probowalem, nic nie zalatwili :-).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Legalizacja zbiorników w TDT”