Koszty związane z instalacją CNG

Forum poświęcone legalizacji zbiorników CNG w TDT. Ceny legalizacji, problemy, polecane warsztaty.
sickape
Posty: 3
Rejestracja: sob lis 24, 2012 19:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: sickape »

Planuję zakup Opla Astry CNG i przy okazji przeglądania tego tematu nasunęły mi się dwa pytania:
Czy aby zakwalifikować na wymianę butli trzeba robić co 30 tys. przegląd w ASO, ew jakie są warunki poza dodaniem samochodu do ich bazy?
Czy wymiana jest cykliczna i wszystkie samochody się łapią, czy trzeba wydać 8 tys. na nowe (gdzieś wyczytałem że tyle nowe butle kosztują)?

Dzięki za informacje.
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

@sickape
1. Opel Astra nie podlega pod znane nam kampanie serwisowe. Obejmują tylko Zafirę i Combo. Jednak utrzymuję pro-forma Astry na naszej liście, może kiedyś pojawi się kampania obejmująca także je.
2. Nie ma takiego obowiązku, choć jest to wielce pomocne z powodów organizacyjnych.
3. Na razie nie ma takich ustaleń. O tym, czy wymiana jest cykliczna, dowiemy się dopiero za kolejne 10 lat. Ale kto będzie utrzymywał do tego czasu 20-letni samochód?
Cena, którą podajesz, dotyczy zapewne nowych zbiorników kupionych w ASO. Wielokrotnie taniej wyjdzie kupić nowe zbiorniki np. w Milmecie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 02:00 przez tigercng, łącznie zmieniany 3 razy.
sickape
Posty: 3
Rejestracja: sob lis 24, 2012 19:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: sickape »

Dzięki tigercng za odp.
Nigdzie nie mogę znaleźć info. ile dokładnie kosztuje zabawa z CNG.
Jakie koszty i co ile trzeba ponieść.
1. O ile droższy jest przegląd?
2. Urząd Dozoru Technicznego - co jaki czas i jakie pieniądze?
3. Co ile trzeba wymieniać butlę, orientacyjny koszt?
4. Inne koszty?

Pzdr.
maciek_r

Post autor: maciek_r »

1. przegląd 169 zł
2. co 3 lata - 4 butle to koszt 200zł lecz bywa drożej, słyszałem na wet o 400zł czyli 100z ł za jedną
3. butle są przewidzine na 20 lat, ale po 10 latach robi się test szczelności z tego co wiem tylko 3 punkty w Polsce to robią
sickape
Posty: 3
Rejestracja: sob lis 24, 2012 19:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Koszty związane z instalacją CNG

Post autor: sickape »

Orientuje się może ktoś ile kosztuje test szczelności i czy w przypadku negatywnego wyniku trzeba wymienić butlę czy też zawory itp.?
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Koszty związane z instalacją CNG

Post autor: tigercng »

Co 10 lat robi się tzw. "próbę ciśnieniową", a nie test szczelności.
Nie zanotowano przypadku, aby zbiornik CNG nie przeszedł tej próby.
Co najwyżej, jeśli zbiornik jest skorodowany, uszkodzony, brak mu właściwych oznaczeń, lub minął już termin 20 lat od daty produkcji, to taki zbiornik nie jest w ogóle dopuszczany do "próby ciśnieniowej". Wtedy zbiornik trzeba wymienić, ale nie elektrozawór. Jeśli korozja jest tylko powierzchniowa, zbiornik można zregenerować (wypiaskować i pomalować lakierem piecowym).
Cena zależy od zakładu. Najtaniej jest w Rzeszowie, firma "Starter" - zadzwoń. W Krakowie "Agrotrak" też nie ździerają.
Przykładowe ceny w W-wie:
Migaz - 350 zł
Minerska - 280 zł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Legalizacja zbiorników w TDT”