Stacja CNG - Częstochowa

Wykaz stacji CNG na terenie kraju. Dokładne opisy ogólnodostępnych stacji tankowania CNG. Dostępność CNG.
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: tigercng »

Podaję za PAP:

W Częstochowie nowa stacja tankowania CNG 25.10.2016r. 17:40

Stację tankowania gazem CNG otwarto w zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. Będą z niej korzystały autobusy gazowo-elektryczne MPK pozyskane dzięki programowi "Gazela"; docelowo stacja ma być otwarta dla wszystkich pojazdów na to paliwo.
Jak zaznaczyło we wtorek biuro prasowe częstochowskiego magistratu, tamtejszy samorząd sukcesywnie inwestuje nie tylko w tabor MPK, ale i w infrastrukturę tej spółki. W ostatnich latach powstały m.in. nowa hala tramwajowa i autobusowa, teraz na terenie zajezdni MPK otwarto stację tankowania gazem CNG. Służy już ona miejskim autobusom hybrydowym, a wkrótce ma być też dostępna dla mieszkańców wykorzystujących do zasilania swoich pojazdów ten rodzaj gazu.

Inwestycja to efekt umowy MPK i Górnośląskiego Zakładu Obsługi Gazownictwa z Zabrza. Firma ta będzie dostarczać gaz CNG do Częstochowy przez 10 lat (przez ten okres będzie to ok. 16 mln m sześc.). Razem z budową stacji oznacza to koszt 52 mln zł.

Stacja dostępna na razie do użytku wewnętrznego MPK docelowo (po uzyskaniu pozwoleń) ma służyć też klientom indywidualnym. Instalacja, która zastąpiła tymczasowe stanowisko tankowania częstochowskich hybryd, składa się m.in z 10 stanowisk z dystrybutorami (dwa do wolnego i osiem do szybkiego tankowania), dwóch dużych sprężarek oraz magazynu na 60 butli (po 150 litrów każda).

Budowa w Częstochowie pierwszej stacji tankowania CNG to następstwo pozyskania w ub. roku przez tamtejszego przewoźnika 40 nowych autobusów miejskich o napędzie gazowo-elektrycznym. Tego rodzaju napęd hybrydowy nie był wcześniej stosowany w Polsce - obok Częstochowy 10 takich autobusów trafiło jeszcze na ulice Gdyni.

Oba te miasta zdobyły dofinansowanie na zakup pojazdów w programie "Gazela" koordynowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z programu z pulą 80 mln zł, w którym można było uzyskać środki tylko na autobusy o hybrydowym napędzie, Częstochowa otrzymała blisko 65,95 mln zł - płacąc za zamawiane pojazdy 65,85 mln zł.

Miasto zamówiło z końcem 2014 r. 25 gazowych hybryd jednoczłonowych i 15 przegubowych. Jedynym oferentem i ostatecznym dostawcą był producent wozów marki Solbus. Teraz Częstochowa poinformowała natomiast o rozstrzygnięciu dofinansowanego ze środków europejskich przetargu na dostawę 40 kolejnych nowych autobusów, tym razem o napędzie klasycznym.
W tym postępowaniu zwyciężył producent solarisów, z ofertą opiewającą 37,1 mln zł netto. Autobusy powinny dotrzeć do Częstochowy pod koniec marca 2017 r. Kwota wsparcia tego zakupu z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, przyznana z wykorzystaniem narzędzia ZIT, ma przekroczyć 30 mln zł.

Miasto przymierza się do kolejnych inwestycji realizowanych m.in. ze środków unijnych i własnych. Planuje m.in. zmodernizować starszą część linii tramwajowej, kupić nowe tramwaje i zbudować centra przesiadkowe. Aby zrealizować te projekty optymalnie i zgodnie z preferencjami mieszkańców, zamówiło w firmie STAR ITS analizę transportową.

Z przekazanych informacji nt. wniosków z analizy wynikają m.in. potrzeba urealnienia rozkładów jazdy autobusów i tramwajów, uatrakcyjnienie transportu zbiorowego i lepsze dostosowanie go do potrzeb - pod kątem tras i częstotliwości kursowania, a także powtórne skalkulowanie polityki biletowej i stworzenie narzędzi informowania np. o awariach.

Wobec zwiększonego napływu do miasta samochodów z obszarów przylegających do Częstochowy proponowane jest m.in. sprawdzenie pokrycia zapotrzebowania na transport zbiorowy na tych terenach, a także stworzenie dogodnych miejsc przesiadkowych w mieście.

Autorzy analizy zwrócili też uwagę na brak spójności istniejącej sieci dróg rowerowych, co zniechęca mieszkańców do wybierania tego środka transportu. Uznali ponadto, że obecna infrastruktura dworców jest niewystarczająca i że nie są one naturalnymi miejscami przesiadek.

Wyniki badań nie potwierdziły konieczności budowy w Częstochowie nowych linii tramwajowych. Specjaliści przypomnieli, że zgodnie z ideą zrównoważonego transportu oraz wobec lokalnych uwarunkowań tramwaj powinien być główną osią transportową miasta - uzupełnioną siecią połączeń autobusowych i środków alternatywnych, w tym rowerów.
Marek S
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 24, 2017 07:45
CNG car: VW Touran Ecofuel 1.4 TSI

Stacja CNG - Częstochowa

Post autor: Marek S »

Czy orientuje się ktoś czy już czynna dla użytkowników indywidualnych ?
Rumcajs
Posty: 240
Rejestracja: pn kwie 30, 2012 10:32
CNG car: Zafira 1,6 CNG Njoy `05 budyń vel majonez Babuni
Lokalizacja: Pruszków

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: Rumcajs »

Witaj,

kilka dni temu pytałem się zaprzyjaźnionych osób z zajezdni.

Może na początku lutego będzie dostępne dla osób z zewnątrz.
Ale "może " ......

Rumcajs
Marek S
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 24, 2017 07:45
CNG car: VW Touran Ecofuel 1.4 TSI

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: Marek S »

Jeśli komuś uda się zatankować proszę o info
Rumcajs
Posty: 240
Rejestracja: pn kwie 30, 2012 10:32
CNG car: Zafira 1,6 CNG Njoy `05 budyń vel majonez Babuni
Lokalizacja: Pruszków

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: Rumcajs »

Witam Wszystkich,

moi koledzy w MPK Częstochowa, bardzo ucieszyli się, iż będą mieli mnie z głowy i szybciutko zadzwonili z informacją " Na naszej stronie internetowej jest info, że od 08.05.2017 stacja będzie ogólnodostępna, podano dwa numery telefonów GZOG, który jest operatorem stacji aby dowiedzieć się o zasady tankowania. "

Oczywiście wlazłem na stronę, poczytałem no i zadzwoniłem.

Bardzo sympatyczna Pani, poinformowała mnie, iż jak najbardziej, można tankować.
Stacja jest bezobsługowa, czynna 24h na dobę i są dwie metody tankowania :
1) dla stałych klientów, umowa z GZOG i ich karta i raz na miesiąc rozliczenie.
2) dla klientów "okazjonalnych", karta płatnicza lub kredytowa i tankowanie samodzielne.

Już zobaczyłem oczami wyobraźni "dziki zachód" gdzie sobie sam tankuję.
Ha, Ha, ha dalsza rozmowa sprowadziła mnie na ziemię. :oops: :evil: :twisted:

W Polszcze, kraju szczególnym, żeby zatankować CNG, trzeba posiadać UPRAWNIENIA z TDT.
Mam uprawnienia do serwisowania pojazdów z CNG, ale to za mało do tego żeby zatankować. :D

Może TDT uwzględni to przy egzaminowaniu, ale póki co czkam na odpowiedź na maila do TDT.
Jak zdobędzie się uprawnienia, to trzeba się zgłosić do Pani z GZOG, zostanie się wciągniętym na listę osób uprawnionych i dopiero wtedy ochrona dopuści....

Nie ma tak, że po prostu mając samochód, kartę i chęci wjedziesz człowieku za stację i sobie zatankujesz.....
A mogło być tak pięknie.... :?:

Rumcajs

BTW. Jak się dowiem, poinformuję o tym jakie są wymagania TDT co do uprawnień do tankowania. :mrgreen:
Awatar użytkownika
bartekk
Posty: 535
Rejestracja: pn sty 21, 2008 20:03
CNG car: Lancia Ypsilon EcoChic Natural
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stacja CNG Częstochowa

Post autor: bartekk »

Stacja CNG Częstochowa

W dniu dzisiejszym, 8 maja 2017r. w Częstochowie została udostępniona Stacja tankowania CNG dla wszystkich zewnętrznych użytkowników pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG.
Stacja CNG znajduje się na terenie zajezdni MPK w Częstochowie przy ul. Źródlanej.

Gratulujemy Zajezdni MPK w Częstochowie oraz zachęcamy Częstochowian do tankowania tego niskoemisyjnego alternatywnego paliwa CNG i wsparcia rozwoju infrastruktury ekologicznych paliw CNG/LNG w Polsce.

https://cng.auto.pl/15144/stacja-cng-czestochowa/
Bieganek
Posty: 111
Rejestracja: sob cze 04, 2011 13:23
CNG car: Zafira 1.6 Monovalent Plus 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: Bieganek »

Bosko! Niemniej nigdzie nie mogę znaleźć: dokładnego adresu, godzin otwarcia i telefonu do stacji.
Może źle szukam, ale na www mpk nie ma.
Wie ktoś coś?

Pozdrawiam!
Kicek
Posty: 3
Rejestracja: pt sty 09, 2015 08:56
CNG car: Opel Astra

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: Kicek »

Niewiarygodne ...
pawel1812
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 03, 2011 02:11
CNG car: Multipla Bipower 1.6 16V 2000r
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: pawel1812 »

Jest tylko jedno rozwiązanie - nie kupować auta na CNG. Chętnie wysłucham argumentów po co to robić po 3,29 zł/m3? Po co zdobywać uprawnienia do tankowania po 3,29 zł/m3? Jaki tu sens? Chętnie się tego dowiem, gdyż ja tego zupełnie nie rozumiem.
Widać Niemcy jednak są narodem panów, bo umieją to zrobić bez dodatkowego szkolenia i egzaminu - my jesteśmy jednak gorsi :) A Niemiec, który tankuje od zawsze sam, jak przyjedzie na stację w Częstochowie, też potrzebuje uprawnień?
Po co piszą takie herezje: http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/a ... 66148.html
piotr_poznan1
Posty: 79
Rejestracja: pn gru 31, 2012 00:13
CNG car: Touran 2,0 '07
Lokalizacja: Poznań

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: piotr_poznan1 »

dokładnie
miałem okazje słuchać na europejskim kongresie gospodarczym bredni tych wariatów z obecnego rządu i pgnig.
już uwalili w projekcie ustawy akcyzę, zaraz pewnie pełne odliczenie vat-u
co jeszcze zjebią jak minister cudak tchórzewski stwierdził że nasza nadwyżka co2 akurat zaspokaja nasze zalesienie a smog trwa tylko 7 dni w roku.

stacje cng nie powstaną bo nikt ich nie potrzebuje,
ja tam w swoim touranie nie widzę już żadnych oszczędności przy 3,29/m3
kolejnym autem będzie van z benzyną i lpg.

pomyśleć że 20% vw caddy z Poznania to ecofuel w 100% idący na eksport do Niemiec
a ten numer ze stacją w Częstochowie to strzał jak inowrocław
tam cena wynosi 3,80 żeby czasem jakiś wariat nie podjechał
Piotr
796 067 909
Marek S
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 24, 2017 07:45
CNG car: VW Touran Ecofuel 1.4 TSI

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: Marek S »

Stacja jest czynna i działa . Tankowałem w dniu 25.06.2017 r około 19 h zapłaciłem kartą . Trochę Pan z ochrony nie doinformowany ale to początek.

pozdrawiam
arne1
Posty: 7
Rejestracja: pt sie 10, 2018 23:15
CNG car: Citroen Xsara Picasso 1.6

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: arne1 »

coś nowego?
arne1
Posty: 7
Rejestracja: pt sie 10, 2018 23:15
CNG car: Citroen Xsara Picasso 1.6

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: arne1 »

coś nowego?
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: tigercng »

Stacja działa i ma się dobrze. Można tankować.
Czasami tylko w weekendy, i tylko jak na biurze przepustek jest pani blondynka, nie można tankować przed 16:00.
arne1
Posty: 7
Rejestracja: pt sie 10, 2018 23:15
CNG car: Citroen Xsara Picasso 1.6

Re: Stacja CNG Częstochowa

Post autor: arne1 »

tigercng pisze:Stacja działa i ma się dobrze. Można tankować.
Czasami tylko w weekendy, i tylko jak na biurze przepustek jest pani blondynka, nie można tankować przed 16:00.
jeśli tak, to dlaczego nikt nie przypisuje go do map CNG (i do GibGas.de)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacje CNG w Polsce”