Nowe stacje CNG - Unimot

Wykaz stacji CNG na terenie kraju. Dokładne opisy ogólnodostępnych stacji tankowania CNG. Dostępność CNG.
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Witamy serdecznie w naszym gronie :mrgreen:
gaziongv pisze:
tigercng pisze: Jednak aktualnie PL/CP Energia rozpoczęło starania o nowe pozwolenie, tym razem także na "Punkt Skraplania Metanu". Zabawnie to brzmi w stosunku do takiej inwestycji, coś jak Punkt Napełniania Autosyfonów. :D
Śmiech na sali - radzę sie doszkolić
Mnie też to rozbawiło, tutaj można obejrzeć, jak w rzeczywistości wygląda taka fabryka. Czy przypomina to "punkt"? Nawet w powyższej relacji NGV Autogas nazwano to "instalacją". Później jednak zastanowiłem się, że może to celowy zabieg, aby nie straszyć miejscowych urzędników określeniami "wytwórnia" lub "zakład".
gaziongv pisze:
tigercng pisze:Sprężarka jakich widzieliśmy wiele
Jej wydajnośc dochodziła do 1700 Nm3/h - wiele ich widzieliście?
Miałem na myśli kontener sprężarki widoczny z zewnątrz, sorry za nieprecyzyjne określenie. Wydajność budzi szacunek. Moją Zafirę zatankowało by w czasie poniżej minuty, a jest to stacja bez zbiorników magazynowych, czyli potocznie określana "wolnego tankowania". Chciałbym być wszędzie tak "wolno" tankowany :grin: .
Wracając do pytania, to widzieliśmy sprężarki o wydajności zaledwie 35 Nm3/h, ale za to są one dostępne publicznie, a to dla nas liczy się duuużo bardziej, niż wydajność.
gaziongv pisze:
tigercng pisze: Zwracam uwagę na dystrybutor wyposażony w nietypowo wyglądającą złączkę do tankowania.
Pistolet na złączkę typu TN5 - spróbuje załączyć zdjęcie
Cenna informacja, czyli na stacji potrzebna jest taka przejściówka do tankowania naszych aut. Ktoś żałował kasy? Zrobimy zrzutę na forum :lol:
gaziongv pisze:Poza tym stacja została już zdemontowana.
No i problem w Uniszkach sam się rozwiązał. Szkoda, ale skoro stacja była i tak bezużyteczna dla nas, płakać nie będziemy.

BTW, jakim kolega jeździ autem ?
Poza tym czekamy na dalsze informacje, w szczególności kiedy i gdzie pojawią się dostępne publicznie stacje CNG wybudowane przez CP Energia, bo widzę że jesteś dobrze zorientowany :grin: .

Pozdrawiam

[ Dodano: Sro Kwi 22, 2009 18:04 ]
gaziongv, co się stało? Dlaczego usunąłeś to swoje zdjęcie "Pistolet na złączkę typu TN5"? Było całkiem w porządku.
Rozumiem, że to przez pomyłkę (w razie czego daj znać na PW)...
Szczęśliwie udało mi się je odzyskać :wink:
Załączniki

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 02:00 przez tigercng, łącznie zmieniany 20 razy.
Awatar użytkownika
gaziongv
Posty: 10
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 13:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: gaziongv »

Nie jeżdżę samochodem na CNG - po prostu interesuje się tym tematem.

[ Dodano: Czw Kwi 23, 2009 10:43 ]
Skroplenie metanu polega na doprowadzenie gazu ziemnego do temp. ok. -160 st.C. Jednym z etapów procesu skroplenia (jest kilka technologii) jest jego wcześniejsze sprężenie. To tak ku wyjeścieniu pojęcia punktu skraplania metanu. LNG również stosowane jest do napędu pojazdów. Konieczne jest zastosowanie zbiorników kriogenicznych (głównie dla autobusów).

[ Dodano: Czw Kwi 23, 2009 10:49 ]
Fabryk LNG w Polsce nie jest wiele - jedna w Odolanowie (PGNiG) druga pod Jarocinem (w budowie) Ta w Praszce ma małą wydajność i nazywana jest punktem skraplania.
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Sympatycy CNG również są mile widziani.
Nawet wrogowie publicznego dostępu do stacji CNG wewnątrz CP Energia, bo liczymy, że uda się ich kiedyś przekonać.

Nie sądzę, żeby komuś z autorów wymienionych przeze mnie wcześniej dokumentów chodziło o "punkt" w rozumieniu miejsca na skali temperatury, jednak dziękuję w imieniu czytelników za informacje.
Od siebie dodam link do doskonałej prezentacji omawiającej technologię i zastosowania LNG w Polsce i na świecie:
http://www.igeos.pl/doc/2007/10/sulecho ... kowski.pdf
To dla chętnych skłonnych pogłębić swoją wiedzę.
Autobusem na LNG chwaliła się firma Solaris na targach IAA w Hanowerze:
http://www.infobus.pl/text.php?id=20135
Jak można przeczytać w tym artykule, to czy będziemy jeździć takimi autobusami zależy od powstania sieci tankowania LNG w Polsce. Prawda, że brzmi to bardzo znajomo?

Co do nazewnictwa fabryka/punkt to może ustalmy granicę wydajności dla każdej z nazw w tonach LNG na dobę (lub na rok). Zastosowana nazwa nie będzie wtedy budzić zdziwienia. Dostosujemy się do Twoich reguł.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 02:00 przez tigercng, łącznie zmieniany 2 razy.
p4n
Posty: 8
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 16:13

Post autor: p4n »

czy stacja w Praszce koło Kluczborka należy także do CP Energia? Jeśli tak to czy myślicie że udałoby się z nimi "dogadać" i tankować CNG, nie potrzebuje ani faktury ani nawet paragonu, czytałem że podobno w Sosnowcu na niby niedostępnej publicznie stacji ludzie tankują. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Praszką?
Bendzi
Posty: 61
Rejestracja: śr lis 05, 2008 18:33
CNG car: Peugeot 206 1,6
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bendzi »

A czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tankowaniu w Sosnowcu :?: Też bym chętnie tam tankował...
PEUGEOT 206 1,6 CNG
Awatar użytkownika
gaziongv
Posty: 10
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 13:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: gaziongv »

W Praszce raczej nie ma szans. Poza tym układ w praszce nie ma bufora, a wydajność sprężarki, która przekracza 2500 Nm3/h mogłaby uszkodzić instalację samochodu. Na pewno dochodziłoby do intensywnego obmarzania instalacji.
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Nowe stacje CNG - CP Energia

Post autor: tigercng »

Z okazji materiału opublikowanego na naszym portalu http://cng.auto.pl/11211/lng-do-750kg-n ... -ziemnego/ odświeżam wątek poświęcony tej lokalizacji. Zmieniłem tytuł z "Nowe stacje CNG - CP Energia" na "Nowe stacje CNG - Unimot".

Może rozwinie się ciekawa dyskusja dotycząca tankowania tam samochodów CNG i LNG...
Zapraszam :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacje CNG w Polsce”