Stacja CNG - Tarnów

Wykaz stacji CNG na terenie kraju. Dokładne opisy ogólnodostępnych stacji tankowania CNG. Dostępność CNG.
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Stacja CNG - Tarnów

Post autor: tigercng »

Szczegółowe informacje o stacji tankowania CNG w Tarnowie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie, ul. Lwowska 199A
Tel. 014 630 06 20 wew. 150
Czynna od poniedziałku do piątku przez całą dobę z przerwą od 4:00 do 6:00, w soboty czynna od 7:00 do 15:00 i od 18:00 do 4:00, w niedziele czynna od 19:00 do 4:00.

Mapka, zdjęcia

Obsługa:
Stacja posiada obsługę MPK, za wyjątkiem sobót i niedziel do godz. 13:00, gdy do tankowania przyjeżdża pogotowie gazowe. Dla tankujących jest to jednak bez znaczenie, trzeba jedynie chwilę poczekać.
Płatność:
Gotówką lub bezgotówkowo - po zawarciu umowy. Brak możliwości płacenia kartą.
Dojazd:
Na stację (teren MPK) trafimy skręcając z drogi ekspresowej E40 na Tarnów, kierunek Kielce.
Lokalizacja:
Stacja CNG jest zlokalizowana na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie.
Dane tech.:
Kompresor: Compair 300 Nm3/h
Dystrybutory: 2
Stanowiska: 4 (NGV-1)
Przejściówki: b/d
Ostatnio zmieniony pn wrz 12, 2011 11:54 przez tigercng, łącznie zmieniany 8 razy.
klemens
Posty: 69
Rejestracja: wt lut 12, 2008 18:18
Lokalizacja: Zgorzelec

Ekologiczne autobusy w Tarnowie

Post autor: klemens »

Witam
Na początku maja tankowałem na stacji w Tarnowie i dowiedziałem się, że MPK nie zamierza inwestować w autobusy na CNG, a w zamian ma dokonać zakupu autobusów hybrydowych. Na dowód artykuł: http://www.wprost.pl/ar/130307/Ekologic ... -Tarnowie/
cytat;
"Po podniesieniu akcyzy na sprężony gaz ziemny mniej opłacalna stała się eksploatacja autobusów napędzanych tym paliwem. Dlatego w przyszłości tarnowskie MPK nie będzie już rozbudowywać floty tych pojazdów, liczącej obecnie 32 sztuki'

Niech Ministerstwo Finansów jeszcze raz podniesie ceny gazu CNG, to nie zarobi nawet połowę tego na co liczyło.

Pozdrawiam
_______________
Opel Zafira 1.6 CNG Njoy 2005
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Ekologiczne autobusy w Tarnowie

Post autor: tigercng »

klemens pisze:"Po podniesieniu akcyzy na sprężony gaz ziemny mniej opłacalna stała się eksploatacja autobusów napędzanych tym paliwem."
Akcyzy jeszcze nie podniesiono, ale już pisze się "stała się". Ot, każdy powód jest dobry, żeby kupić kopciucha diesla.

Cena ON też nie stoi w miejscu. Słyszałem dzisiaj w radiu o cenie 200 USD za baryłkę ropy naftowej na koniec 2008 roku.
Jakoś jednak nigdzie nie usłyszałem opinii, że zakup autobusów z silnikiem diesla stał się przez to "mniej opłacalny". :lol:
Lobby paliwowe wie co mówić i pisać...
administrator
Administrator
Posty: 1583
Rejestracja: śr lip 18, 2007 11:10
Lokalizacja: Radom

Re: Ekologiczne autobusy w Tarnowie

Post autor: administrator »

tigercng pisze:
klemens pisze:"Po podniesieniu akcyzy na sprężony gaz ziemny mniej opłacalna stała się eksploatacja autobusów napędzanych tym paliwem."
Akcyzy jeszcze nie podniesiono, ale już pisze się "stała się". Ot, każdy powód jest dobry, żeby kupić kopciucha diesla.

Cena ON też nie stoi w miejscu. Słyszałem dzisiaj w radiu o cenie 200 USD za baryłkę ropy naftowej na koniec 2008 roku.
Jakoś jednak nigdzie nie usłyszałem opinii, że zakup autobusów z silnikiem diesla stał się przez to "mniej opłacalny". :lol:
Lobby paliwowe wie co mówić i pisać...
Zgadzam się z tigerem. Lobby z Płocka i Gdńska czuwa, aby paliwa alternatywne nie rozwijały się w Polsce.
Poza tym zwróć uwagę, jak ostatnio nam pięknie poszybowały ceny Diesla - kosztuje już tyle samo co benzyna, w Radomiu aktualnie 4,42 na najtańszej stacji, w bazie MPK 4,49. W porównaniu CNG 2,10. A jakoś nikt nie mówi, że ceny autobusów hybrydowych są urwane z kosmosu - tam dopiero trzeba zabulić. W niektórych przypadkach nawet o 70% więcej niż normalny diesel.
Ale jak tak dalej pójdzie to ludzie zaczną sprowadzać autobusy z USA, bo tam wszystko na benzyne, w dodatku pojazdy tanie jak pieprz :)

Przejrzałem jeszcze ten artykuł. Nastąpiła jakaś dziwna strategia w MPK Tarnów. W 2006/07 roku kupili 12 autobusów na CNG, teraz zmieniają zdanie i inwestują w używki hybrydowe. Nie dziwi atrakcyjna cena takiego zakupu. Są to bardzo małe autobusy o długości 9,5m. Za sztuke wyszło ok. 125 000 pln. Sprawa jest dyskusyjna, ale myślę że po następnych kosmicznych podwyżkach ropy, Pan Wiatr zmieni zdanie i pomyśli o czymś na CNG. Tym bardziej, jeśli nie wprowadzą tych 7 groszy akcyzy ;)
Karol Wieczorek
klemens
Posty: 69
Rejestracja: wt lut 12, 2008 18:18
Lokalizacja: Zgorzelec

Pojazd do wywozu odpadów komunalnych zasilany CNG.

Post autor: klemens »

Czy zauważyliście, że na dwóch zdjęciach w opisie stacji cng w Tarnowie widać obok mojej zafiry tankującą śmieciarkę.
Poszukałem i w archiwum 2005 roku znalazłem:
cytat:
"Od lipca br. po Tarnowie jeździ pierwszy w Polsce pojazd do wywozu odpadów komunalnych zasilany sprężonym gazem ziemnym (CNG). Jest to specjalistyczne auto SM 200 zmodernizowane przez "Mielec-Diesel" Gaz na podwoziu marki Jelcz, napędzane silnikiem typu MD 111 M6V (o mocy ponad 200 KM). Silnik został specjalnie zaadaptowany na gaz ziemny, który jest zmagazynowany pod ciśnieniem ok. 200 atm w dwóch podwieszonych pod kontenerem zasobnikach zawierających łącznie 8 butli stalowych. Konstrukcja zasobników została wykonana ze spawanych elementów duralowych i pozwala na bardzo duże przeciążenia.

- Za olej napędowy do naszej śmieciarki płaciliśmy miesięcznie 4,5 tys. zł, porównuje wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Tarnowie Kazimierz Barwacz - Gaz ziemny kosztuje nas o 2 tys. mniej. To był jedyny sposób na poszukiwanie oszczędności w firmie, która wydaje rocznie 1,2 mln zł na paliwo. Na remont 10-letniego samochodu i adaptację silnia wydaliśmy 80 tys. zł, a nowe auto do wywozu odpadów kosztuje 360 tys. zł. W przedsiębiorstwie mamy 15 śmieciarek i samochody do wywozu nieczystości luzem. Prowadzimy teraz rozmowy z mielecką spółką dotyczące modernizacji kolejnych samochodów na gaz ziemny."
źródło: http://www.geoland.pl/dodatki/energia_xlvi/md.html
Ponoć zostały dwa pojazdy przerobione.
_________________
Opel Zafira 1.6 CNG Njoy 2005
administrator
Administrator
Posty: 1583
Rejestracja: śr lip 18, 2007 11:10
Lokalizacja: Radom

Re: Pojazd do wywozu odpadów komunalnych zasilany CNG.

Post autor: administrator »

klemens pisze:Czy zauważyliście, że na dwóch zdjęciach w opisie stacji cng w Tarnowie widać obok mojej zafiry tankującą śmieciarkę.
Poszukałem i w archiwum 2005 roku znalazłem:
cytat:
"Od lipca br. po Tarnowie jeździ pierwszy w Polsce pojazd do wywozu odpadów komunalnych zasilany sprężonym gazem ziemnym (CNG). Jest to specjalistyczne auto SM 200 zmodernizowane przez "Mielec-Diesel" Gaz na podwoziu marki Jelcz, napędzane silnikiem typu MD 111 M6V (o mocy ponad 200 KM). Silnik został specjalnie zaadaptowany na gaz ziemny, który jest zmagazynowany pod ciśnieniem ok. 200 atm w dwóch podwieszonych pod kontenerem zasobnikach zawierających łącznie 8 butli stalowych. Konstrukcja zasobników została wykonana ze spawanych elementów duralowych i pozwala na bardzo duże przeciążenia.

- Za olej napędowy do naszej śmieciarki płaciliśmy miesięcznie 4,5 tys. zł, porównuje wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Tarnowie Kazimierz Barwacz - Gaz ziemny kosztuje nas o 2 tys. mniej. To był jedyny sposób na poszukiwanie oszczędności w firmie, która wydaje rocznie 1,2 mln zł na paliwo. Na remont 10-letniego samochodu i adaptację silnia wydaliśmy 80 tys. zł, a nowe auto do wywozu odpadów kosztuje 360 tys. zł. W przedsiębiorstwie mamy 15 śmieciarek i samochody do wywozu nieczystości luzem. Prowadzimy teraz rozmowy z mielecką spółką dotyczące modernizacji kolejnych samochodów na gaz ziemny."
źródło: http://www.geoland.pl/dodatki/energia_xlvi/md.html
Ponoć zostały dwa pojazdy przerobione.
_________________
Opel Zafira 1.6 CNG Njoy 2005
Właśnie też zwróciłem na to uwagę, jak wrzucałem te zdjęcia na serwer. Ale jakoś wyleciało mi to z głowy i nie zgłębiłem tego tematu.
Dzięki za info. Na pewno będziemy rozwijać temat odnośnie tego typu pojazdów :)
Karol Wieczorek
adam_k27
Posty: 57
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:10
CNG car: Opel Zafira 1.6 CNG 2004
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: adam_k27 »

Tankowałem wczoraj w Tarnowie. Obsługa bardzo miła, stacja ładnie wygląda. Przy okazji spisałem współrzędne z GPSA: 02101.698154E 5000.698127N
moyal
Posty: 42
Rejestracja: pn gru 21, 2009 20:05
CNG car: VW Caddy
Lokalizacja: Tarnów

Tankowanie w Tarnowie

Post autor: moyal »

Na bieżąco tankuje w Tarnowie i zdarza się, że czasami miłego Pana na stacji nie ma. Jest czasami w warsztacie/myjni, albo odprowadza zatankowane autobusy. Polecam w sytuacji jego nie obecności poszukać przycisku "dzwonka/alarmu". Jest takowy przycisk ok. 3-4 metry za budką idąc od strony właściwego podjazdu do tankowania. Jeżeli nadal gość nie przyjdzie to na szybie w oknie budki jest nr tela do dyspozytorni lub warsztatu.
Ogólnie stacja jest czynna od 6 do 16 i w soboty i w niedziele do południa, ale Panowie polecają przyjeżdżać w każdej chwili tylko trzeba korzystać z wyżej wskazanych narzędzi komunikacji :)
moyal
Posty: 42
Rejestracja: pn gru 21, 2009 20:05
CNG car: VW Caddy
Lokalizacja: Tarnów

Brak wjazdu na stację

Post autor: moyal »

Dziś tak naprawdę zauważyłem, że na stację w Tarnowie nie ma prawidłowego wjazdu. Otóż przed wjazdami (są dwa wjazdy) napotykamy na znaki zakazu wjazdu i zakazu ruchu :) ale nikt nie zwraca uwagi na te znaki i wszyscy wjeżdżają.

To taka uwaga dla forumowiczów, żeby przypadkiem nie zawracali przed wjazdem w poszukiwaniu legalnego dojazdu do stacji :)
administrator
Administrator
Posty: 1583
Rejestracja: śr lip 18, 2007 11:10
Lokalizacja: Radom

Re: Brak wjazdu na stację

Post autor: administrator »

moyal pisze:Dziś tak naprawdę zauważyłem, że na stację w Tarnowie nie ma prawidłowego wjazdu. Otóż przed wjazdami (są dwa wjazdy) napotykamy na znaki zakazu wjazdu i zakazu ruchu :) ale nikt nie zwraca uwagi na te znaki i wszyscy wjeżdżają.

To taka uwaga dla forumowiczów, żeby przypadkiem nie zawracali przed wjazdem w poszukiwaniu legalnego dojazdu do stacji :)
Podobna sytuacja jest w Elblągu. Żeby wjechać na stację od strony Warszawy trzeba skręcić przed stacją w lewo i przejechać kilkaset metrów po drodze z zakazem ruchu. W przeciwnym razie trzeba objeżdżać cały potężny węzeł i nadrobić ponad kilometr i nieźle pokręcić. Wyjeżdżając w stronę Gdańska mamy podobną sytuację.
Karol Wieczorek
moyal
Posty: 42
Rejestracja: pn gru 21, 2009 20:05
CNG car: VW Caddy
Lokalizacja: Tarnów

Stacja w Tarnowie nieczynna od 1 maja do 3 maja

Post autor: moyal »

Stacja CNG w Tarnowie, ul. Lwowska będzie nieczynna od 1 maja do 3 maja włącznie. Może się zdarzyć że będzie zamknięta nawet już dziś (30 kwietnia 2010 r.) od godziny 14:00.

Najbliższa stacja: Dębica lub Mielec
moyal
Posty: 42
Rejestracja: pn gru 21, 2009 20:05
CNG car: VW Caddy
Lokalizacja: Tarnów

Problemy z tankowaniem w niedziele

Post autor: moyal »

Kierowcy, którzy będą chcieli zatankować CNG na stacji w Tarnowie w każdą niedzielę mogą napotkać problemy z dojazdem. W niedziele na sąsiadującym terenie MPK odbywa się giełda samochodowa. Dojazd jest zastawiony różnymi straganami, a ponadto stacja jest otwierana po przyjeździe pracownika na miejsce (z inne stacji).
Polecam zatem przed podjechaniem pod stację zadzwonić na nr tel. 14 630 06 19 i upewnić się czy można wogóle zatankować.
administrator
Administrator
Posty: 1583
Rejestracja: śr lip 18, 2007 11:10
Lokalizacja: Radom

Post autor: administrator »

Przed chwilą rozmawiałem z administratorem mateusz86 i powiedział mi, że dzisiaj rano na stacji była awaria.

Jakbyście widzieli coś więcej to piszcie.
Karol Wieczorek
ikac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 15, 2009 20:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ikac »

Od jakiegoś czasu, co najmniej od miesiąca, stacja nie jest już całodobowa.
Godziny pracy stacji:

Pon - Pt:
6:00 - 4:00 (czyli dla zaspanych, stacja jest nieczynna między 4 i 6 rano)

Sobota:
7:00 - 15:00
18:00 - 4:00

Niedziela
18:00 - 4:00

moderator > dzięki, poprawiłem godziny otwarcia
Ostatnio zmieniony pt lip 06, 2012 21:21 przez ikac, łącznie zmieniany 2 razy.
Multipla 1.6 CNG 2003
rugon106
Posty: 4
Rejestracja: pt lip 06, 2012 19:08
CNG car: Fiat Doblo Cargo
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rugon106 »

Witam
W tamtym tygodniu tankowałem samochód na stacji CNG w Tarnowie i w niedzielę otwarta jest od godziny 18.00
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacje CNG w Polsce”