Stacja CNG - Toruń

Wykaz stacji CNG na terenie kraju. Dokładne opisy ogólnodostępnych stacji tankowania CNG. Dostępność CNG.
administrator
Administrator
Posty: 1583
Rejestracja: śr lip 18, 2007 11:10
Lokalizacja: Radom

Stacja CNG - Toruń

Post autor: administrator »

Szczegółowe informacje o stacji tankowania CNG w Toruniu.

Biogaz-Inwestor Sp. z o.o., ul. Legionów 220
Tel. 056 644 90 52
Fax 056 644 90 47
E-mail: stacja@biogaz.torun.pl
Strona www: biogaz.torun.pl
Czynna NON STOP*
*UWAGA! W godzinach 22:00 - 6:00 tankowania po wcześniejszym powiadomieniu obsługi stacji telefonicznie lub wiadomością e-mail o dacie i godzinie tankowania oraz modelu pojazdu na CNG

Mapka,zdjęcia

Współrzędne GPS:
N 53.03638 , E 18.60000
N 53°02.183' , E 18°36.000'
N 53°02'11'' , E 18°36'5''
Obsługa:
Nowa stacja, obsługa działa bez zarzutu. Bardzo uprzejmi panowie sprawnie tankują samochody. Ładnie też przedstawiają się przez telefon.
POLECAMY stację, ze względu na sympatyczną obsługę i elastyczne godziny otwarcia.
Drobna uwaga, dotycząca zresztą wszystkich stacji Galileo. Dystrybutorowi zdarza się niedotankować, odbija przedwcześnie. Należy wtedy ponownie uruchomić tankowanie i dojdzie nam jeszcze 6-8 m3 gazu.
Płatność:
Płatność gotówką lub kartą płatniczą :!:
Dla stałych odbiorców jest możliwość zawarcia umowy na rozliczenia bezgotówkowe z Gazownią Bydgoską. Umowa taka może obejmować wszystkie stacje CNG w rejonie gazowni, w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Osoby, które mają już zawartą umowę na tankowanie w Bydgoszczy, mogą ją aneksować o pozostałe stacje.
Dojazd:
Jadąc ulicą Legionów w kierunku północnym mijamy z prawej strony pętlę i wjazd na zajezdnię MZK, jedziemy prosto jeszcze ok. 100 m i za pierwszymi torami kolejowymi, ale przed drugimi jest pas do skrętu w prawo. Zjeżdżamy na ten pas i skręcamy w prawo, jedziemy szutrową drogą (ul. Inżynierska) wzdłuż torów dalsze 100m. Stację CNG na dużym ogrodzonym placu znajdziemy po prawej stronie.
Jeżeli dystrybutor LPG jest nieczynny, obsługa wiesza na bramie wjazdowej tablicę o zupełnie nieadekwatnej treści "Stacja nieczynna. Przepraszamy". Informuję więc, że dotyczy to tylko części LPG, a CNG można jak najbardziej tankować. Ostatno widziałem namalowany odręcznie napis "Awaria LPG", więc może unikniemy już nieporozumień.
Lokalizacja:
Stacja oferuje także LPG.
Mieści się na terenie przyległym do MZK Toruń.
Dane tech.:
Kompresor: 300 Nm3/h Gallileo
Dystrybutory: 1
Stanowiska: 2 (NGV-1)
Przejściówki: włoska
Data otwarcia: marzec 2008
Aktualizacje opisu:
--.--.2008, tigercng: dopisano linki i pozostałe dane.
25.07.2009, administrator: dodano adres e-mail, zmieniono godziny otwarcia
28.09.2009, administrator: dodano współrzędne GPS
30.09.2009, administrator: dodano informację o możliwości płacenia kartą płatniczą
29.10.2009, administrator: dodano datę otwarcia stacji dla użytku publicznego
18.12.2009, administrator: dodano adres strony www stacji
Ostatnio zmieniony czw lip 07, 2011 11:20 przez administrator, łącznie zmieniany 14 razy.
Karol Wieczorek
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Stacja w Toruniu ma być uruchomiona już w najbliższych dniach, jednak będzie tankować tylko jeden autobus MZK Toruń. Dla klientów "komercyjnych" nie będzie jeszcze dostępna.
Przepraszam za złośliwość, ale wynika z tego, że MZK to dla PGNiG klient charytatywny :twisted:

Podobno stacja ma być udostępniona publicznie "za kilka tygodni". Jedną z rozważanych opcji jest otwarcie 7/24.
administrator
Administrator
Posty: 1583
Rejestracja: śr lip 18, 2007 11:10
Lokalizacja: Radom

Post autor: administrator »

Najświeższe informacje odnośnie stacji CNG i autobusów:

Pierwsza w Toruniu stacja ze sprężonym gazem ziemnym (CNG) rusza w tym tygodniu przy ul. Legionów. W tym samym czasie na toruńskie ulice wyjedzie testowy autobus napędzany tym paliwem.
Stacja CNG powstaje przy ul. Legionów 220 - na zapleczu siedziby Miejskiego Zakładu Komunikacji. To wspólne przedsięwzięcie spółek Biogaz Inwestor oraz Pomorskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Większość udziałów w pierwszej z nich ma miasto. Oprócz tego jej udziałowcami są m.in. MPO oraz Geofizyka Toruń. Rozruch techniczny stacji rozpocznie się w tym tygodniu. - Potrwa miesiąc do półtora - mówi Roman Kuczkowski, prokurent w Biogazie. - Jako pierwszy z naszego gazu skorzysta autobus MZK.

Pojazd marki MAN - z zamontowanym na dachu zbiornikiem na paliwo - wyjedzie na toruńskie ulice w tym tygodniu. W najbliższych dniach będzie kursował m.in. na liniach nr 22, 27, 35 i 40. - Umowa najmu opiewa na 120 tys. zł i zostanie podpisana na rok - mówi Piotr Rama, dyrektor MZK ds. techniczno-eksploatacyjnych. - W tym czasie chcemy sprawdzić, jak takie pojazdy sprawują się w eksploatacji i czy jest ona tańsza niż w przypadku wozów napędzanych innymi paliwami. Być może potem zdecydujemy się na wprowadzenie do naszego taboru pojazdów zasilanych CNG.

Jakie są korzyści płyną z tankowania gazu ziemnego? Piotr Rama podkreśla, że korzystanie z tego typu paliwa jest tańsze: - Według naszych wyliczeń autobus z fabryczną instalacją CNG oszczędzałby 30-35 gr na każdym przejechanym kilometrze - mówi. - Oznacza to, że już po 7-8 latach zacząłby na siebie zarabiać. Takie wozy są jednak droższe o ok. 25 proc. od napędzanych benzyną. Kosztują ok. 900 tys. zł.

Gaz ziemny to paliwo ekologiczne - składa się w większości z metanu. Silniki aut napędzanych CNG pracują ciszej. Wszystko przez niższą prędkość spalania. Oprócz tego ten gaz już teraz spełnia wszystkie obowiązujące i przyszłe normy zanieczyszczeń przewidziane przez Unię Europejską. Jak dotąd z CNG korzysta kilku przewoźników, m.in. w Rzeszowie, Przemyślu oraz Wrocławiu.

Docelowo stacja na ul. Legionów będzie dostępna dla wszystkich zmotoryzowanych. Pierwsi klienci zatankują tam paliwo na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2008 r. - Na stacji, poza stanowiskiem z gazem ziemnym, będzie też dystrybutor z gazem płynnym LPG - zapowiada Kuczkowski. - Liczymy, że w przyszłości w Toruniu powiększy się liczba pojazdów zasilanych pierwszym z nich. Wiele firm dysponujących dużym taborem zdecyduje się przejść na CNG. Argumentem na pewno będzie cena.


Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4833676.html

Czyli trzeba będzie poczekać do przełomu marca/kwietnia na publiczne otwarcie.
Karol Wieczorek
shenn
Posty: 42
Rejestracja: wt gru 04, 2007 11:46
CNG car: Opel Zafira 1,6 CNG
Lokalizacja: Gdańsk

stacja TORUŃ

Post autor: shenn »

2008.02.14 Spółka Biogaz Inwestor oraz Pomorski Operator Systemu Dystrybucyjnego otworzyli w Toruniu stację ze sprężonym gazem CNG przy ul . Legionów 220 na terenie Miejskich Zakładów Komunikacji. W taborze MZK pojawi się także pierwszy autobus z zamontowanym na dachu zbiornikiem na paliwo. Będzie tankowany na nowo powstałej stacji. Dyrekcja MZK chce ocenić koszty eksploatacyjne autobusu napędzanego gazem ziemnym. W jej ocenie autobus z fabryczną instalacją CNG oszczędzi 30-35 gr na każdym kilometrze . Co oznaczałoby, że już po 7-8 latach zwróciły by się koszty zakupu pojazdu

żródło: www.infogaz.pl
Opel Zafira 1,6 CNG
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Przygoda w Toruniu

Post autor: tigercng »

Wiedziony powyższą informacją, oraz korzystając z nadarzającej się okazji postanowiłem zajechać na stację CNG w Toruniu.

Próba tankowania okazała się przedwczesna, ale pstryknąłem kilka fotek dla Was, dzięki czemu możecie obejrzeć jako pierwsi ten "gorący materiał". Linki do zdjęć w informacjach szczegółowych o stacji.
Uzupełniłem też dojazd i inne dane o stacji.

Jestem w trakcie korespondencji mailowej z odpowiednim dyrektorem PGNiG, być może uda się załatwić możliwość tankowania wcześniej, niż za obiecane dwa miesiące. Będzie to jednak możliwe tylko w okolicach 23:00, przy okazji tankowania jedynego autobusu. O wynikach poinformuję na forum.
Mam jednak zapewnienie, że w przyszłości stacja będzie całodobowa.

2008-03-04 - mam informacje, że stacja będzie czynna od 17 marca. W sumie będzie to niewiele wcześniej niż obiecany przełom kwartałów. Wcześniejsze udostępnienie jest utrudnione ze względów formalno-prawnych. Nie przeszkadza to jednak w tankowaniu autobusu MZK :evil:

2008-03-20 - kolejne, przekazane mi informacje wskazują na 1 kwietnia, jako prawdopodobną datę udostępnienia stacji. Ma być czynna cały tydzień w godz. 7:00 do 19:00. Nadal brak jest pozwolenia na użytkowanie. :evil: :evil:

2008-03-31 - kolejny termin udostępnienia to 7 kwietnia, potwierdzono pozostałe dane. :evil: :evil: :evil:

2008-04-07 - kolejny termin udostępnienia to 14 kwietnia, nadal brak fiskalizacji. :evil: :evil: :evil: :evil:

2008-04-14 - stacja jest już dostępna dla zwykłych klientów :!: :!: :!: :!: :!:
Ostatnio zmieniony czw cze 05, 2008 21:47 przez tigercng, łącznie zmieniany 5 razy.
administrator
Administrator
Posty: 1583
Rejestracja: śr lip 18, 2007 11:10
Lokalizacja: Radom

Post autor: administrator »

No zbliża nam się koniec I kwartału, to już niedługo będzie można dodać stację w Toruniu do listy ;) Czekamy z niecierpliwością, w końcu to już tylko 7 dni...
Karol Wieczorek
Jester
Posty: 15
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 09:27
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jester »

Witam,
to mój pierwszy post na forum, więc wypada się przywitać. Mieszkam pod Toruniem i mam Opla Vectrę 1.8 16V z CNG. Piszę bo właśnie dziś rano zatankowałem gaz na stacji w Toruniu. Jak się okazało byłem pierwszym klientem. Wszystko poszło sprawnie, przy udziale chyba wszystkich pracowników firmy :-) Stacja ma być czynna w godzinach 0d 7:00-19:00
Pozdrawiam,
Jester
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Jester pisze:Wszystko poszło sprawnie, przy udziale chyba wszystkich pracowników firmy :-) Stacja ma być czynna w godzinach 0d 7:00-19:00
Witamy serdecznie w fanklubie :!:

Dzięki za świeże informacje.
Czy "ma być czynna", czy jest już czynna ?
Czy można płacić kartami płatniczymi ?
Czy jest telefon do obsługi stacji ?

Pozdrawiam
Jester
Posty: 15
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 09:27
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jester »

Już uzupełniam informacje:

Operator stacji:
BIOGAZ INWESTOR Sp. z o.o. w Toruniu

adres stacji:
87-100 Toruń,
ul. Legionów 220

tel. 0-56 644 90 52
fax 0-56 644 90 47

czynna 7 dni w tygodniu w godz. 7:00-19:00
Na razie brak możliwości płacenia kartami płatniczymi.
Pozdrawiam,
Jester
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Dziękuję Jester za informacje, już uzupełniłem opis.
Bardzo ładnie przedstawiają się przez telefon: "Stacja tankowania paliw gazowych Biogaz-Inwestor. Słucham.".

Czy stacja jest jakoś oznakowana na zewnątrz, np. skręt z Legionów w Inżynierską :?:
Czy mój opis dojazdu jest przydatny :?:

Chętnie przeczytamy dalsze Twoje relacje i opinie.
Możesz dodać dane swojego auta do podpisu w swoim profilu.

BTW, będę tam tankował w sobotę i w niedzielę - nie mogę odmówić sobie tej przyjemności. :lol:
Daj znać na PW jeśli chciałbyś się spotkać na stacji.

Pozdrawiam
Jester
Posty: 15
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 09:27
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jester »

Mapka, która lokalizuje stację jest ok. Oznakowanie stacji jest w miarę przejrzyste. Jutro podjadę i zrobię parę fotek. Sprzęt wydaje się być nowoczesny - w porównaniu z Inowrocławiem nawet bardzo.:-) Tankowanie było trochę zabawne, bo.... jak się okazało mają trochę krótki wąż i musiałem podjechać na krawężnik bliżej dystrybutora. Panowie podrapali się w głowę, że coś jest nie tak i powiedzieli, że będą musieli coś z tym zrobić. W Toruniu dość głośno jest o tym otwarciu. Nawet miałem okazję udzielić paru odpowiedzi na antenie radia :-) Ja osobiście jestem bardzo szczęśliwy, bo pracuję ok 300 m od stacji, a mieszkam 23 kilometry od tego miejsca. Dla mnie to otwarcie to długo wyczekiwany moment. Jeśli chodzi o spotkanie to bardzo chętnie, będę w Toruniu w sobotę. Zostaw tel. do siebie w PW. zadzwonię i się umówimy. Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Jester
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Jester pisze:jak się okazało mają trochę krótki wąż i musiałem podjechać na krawężnik bliżej dystrybutora.
Z tego co widziałem, to nie wąż jest za krótki, tylko wokół dystrybutora zrobili zarąbiście wielką wysepkę. Dokładnie mówiąc wysepka obejmuje nie tylko dystrybutor, ale także kontener kompresora.
Ot, ktoś źle policzył odległości, i wyszło jak zwykle w naszym pięknym kraju. :lol:
Ostatnio zmieniony pn kwie 21, 2008 13:54 przez tigercng, łącznie zmieniany 1 raz.
Jester
Posty: 15
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 09:27
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jester »

Właś nie o to mi chodziło - wysepka jast za duża :-]
Opel Vectra B kombi 1997 1.8 16V CNG
Obrazek jednostka miary: m3
Awatar użytkownika
Mishuggah
Posty: 17
Rejestracja: śr kwie 23, 2008 09:10
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: Mishuggah »

Zgadza się - istotą jest to, że sprężarkownia jest umieszczona zaraz obok dystrybutora (lub na odwrót), i w tej sytuacji "margines" wokół dystrybutora jest zbyt duży - zostanie to poprawione w najbliższym czasie...
Specjalista ds. marketingu
Biogaz Inwestor Sp. z o.o.
Stacja paliw gazowych CNG/LPG
ul. Legionów 220, 87-100 Toruń
http://www.biogaz.torun.pl
Jester
Posty: 15
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 09:27
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jester »

oooo, widzę, że kolega również z Toronto :-) Tigercng daj znać jak negocjacje z dyrekcją w sprawie otwarcia całodobowego. Podobno jedyną przeszkodą jest..... kasa fiskalna. Do zobaczenia na stacji :-)
Pozdrawiam,
Jester
Opel Vectra B kombi 1997 1.8 16V CNG
Obrazek jednostka miary: m3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacje CNG w Polsce”