gęstość gazu ziemnego (gz-50)

Zapytania odnośnie prac naukowych poświęconych tematyce CNG
Awatar użytkownika
mateusz86
Posty: 114
Rejestracja: wt gru 04, 2007 11:13

gęstość gazu ziemnego (gz-50)

Post autor: mateusz86 »

Mam takie pytanie odnośnie gęstości gazu ziemnego. W internecie możemy znaleźć różne wartości podawane dla gazu ziemnego jak i gazu gz-50 - 0,716 kg/m3 (pgnig), 0,817 kg/m3 (infogaz), 0,88 kg/m3 (pwr).

Wartości te mogą dotyczyć:
(1) warunków standardowych (ciśnienie 1 bar; temperatura 25 stopni C)
jak i:
(2) warunków normalnych (ciśnienie 1atm (1 atmosfera fizyczna = 1,01325 bar; temperatura 0 stopni C).

Do czego dąże. Chciałbym wyprowadzić wzór dzięki któremu podając objętość zbiornika (objętość wody w litrach) oraz temperatury otoczenia otrzymałbym ilość gazu który mogę zatankować (przy pustych zbiornikach, pomijając już nawet że w pełni puste są tylko przed pierwszym użyciem oraz po całkowitym opróżnieniu). Potrzebuję więc poznać gęstość (+warunki!) gazu ziemnego dostarczanego w sieci przesyłowej a także jak zmienia się gęstość pod wpływem temperatury (proporcjonalnie czy nie...).

Rozprawka prawie naukowa :grin:
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 02:00 przez mateusz86, łącznie zmieniany 1 raz.
;)
Touran_CNG
Posty: 171
Rejestracja: wt paź 07, 2008 02:26
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Touran_CNG »

O Boże no nie .......... Wstaje rano na kacu , wypijam kefir odpalam komputer a tu taki post ........ Błagam i proszę Cię Mateusz o zmianę tematu tego postu na " UWAGA temat naukowy - nie czytać na kacu !" Powiało tematami naukowymi a to moja słaba strona jak na mój obecny stan. I przez ten temat tak rozbolała mnie głowa że idę obliczyć gęstość cieczy o zawartości alkoholu do 6%. Pozdrawiam wszystkich którzy wypoczywają od codziennej harówy w ten majowy weekend :mrgreen:
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Warto, aby wszyscy zdali sobie sprawę, że ściśliwość gazu nie jest liniowa:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3% ... %9Bci_gazu
Np. zwiększając ciśnienie w butlach ze 100 do 200 bar (przy zachowaniu pozostałych warunków) ilość gazu w tych butlach wcale nie zwiększy się dwukrotnie, tylko mniej.
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 02:00 przez tigercng, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prace naukowe na temat CNG”