ZIMA a CNG

Problemy techniczne i pytania związane z eksploatacją samochodów
tomig
Posty: 121
Rejestracja: pn lut 11, 2008 17:38
CNG car: Opel ASTRA G Kombi 1.6 CNG
Lokalizacja: Ryki/Warszawa

Post autor: tomig »

Dodam od siebie tylko tyle, że jazda zaraz po uruchomieniu ma aspekt czysto ekologiczny w szczególności zimą gdy mamy automatyczne ssanie, które drastycznie zwiększa zużycie paliwa aż do uzyskania min temp. silnika - a więc szkoda zatruwać i należy jechać - ale to ma negatywny wpływ na silnik (jego materiały- zwiększone naprężenia).
Ale właśnie po to mam bardziej ekologiczny samochód żeby móc go odśnieżyć i odmrozić bez patrzenia na drzewa, że usychają :mrgreen:
Dodam tylko, że odpala "z pierwszego" i nawet czym zimniejszy tym szybciej-jak się zagrzeje ciut dłużej kręci. I oczywiście nie widzi benzyny ani ciut.......
Ostatnio zmieniony pn sty 04, 2010 19:16 przez tomig, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
bartekk
Posty: 535
Rejestracja: pn sty 21, 2008 20:03
CNG car: Lancia Ypsilon EcoChic Natural
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odpalanie przy -19

Post autor: bartekk »

Dziś odpaliłem Zafirę przy -19C tylko na samym gazie, samochód odpalony od razu, a jak u Was?
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Żadnych problemów, u mnie było tylko -16, ale zimą 2006/2007 odpalił też za pierwszym dotknięciem przy -22.
Za to koledzy z pracy, którzy zainwestowali w kopciuchy (diesle) oczywiście nie odpalili ;-)
ekobi
Posty: 62
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 11:44
CNG car: Opel Zafira A 1,6 CNG 2005
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ekobi »

Trzymam w hali więc do porównań nie podchodzę, a w dzień na dworze w Gdyni mróz tylko do minus dychy :cry: :wink:

Ale co innego mnie zastanawia - zawsze przy odpaleniu w mojej Zafirze na sekundę dosłownie zaświeca się lampka sygnalizująca przełączenie na benzynę. Też tak macie? Czy to nie oznacza, że startujemy z benzyny jednak?
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

U mnie nic się nie zapala, ale ja mam wcześniejszy model Zafiry z trochę innym osprzętem.
wieslaw
Posty: 11
Rejestracja: pn gru 06, 2010 18:40
CNG car: fiat multipla
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: wieslaw »

ja posiadam multiple od nie dawna i za kazdym razem zasieg km jest drastycznie rozny.Czym to idzie? Pierwsze tankowanie 60zl-zasieg340km.Drugie tankowanie 60zl.-280-290km.Z tego co sie orientowalem to powinno mi wejsc gazu za 80zl i zrobic na tym ok500km .Prosze o pomoc ,moze wy wiecie co jest nie tak z tym spalaniem?
wieslaw
Awatar użytkownika
bartekk
Posty: 535
Rejestracja: pn sty 21, 2008 20:03
CNG car: Lancia Ypsilon EcoChic Natural
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

A może masz problem z ....

Post autor: bartekk »

z elektrozaworem na butli i nie tankujesz gazu do wszystkich swoich butli, to znaczy tam może być nawet gaz ale elektrozawór go nie wypuszcza i dlatego tankujesz za 60zł a nie za 80 i to może być powodem takiego "spalania" chociaż to ze spalanie nie ma nic wspólnego. Jak kupiłem swoją zafire to miałem ten sam problem, tankowałem do pełna i zasięg jaki udało mi się zrobić w trasie to niecałe 200km. Najlepiej podpytaj się użytkownika tigercng jak sprawdzić czy masz napięcie na tych cewkach od elektrozaworach i sam sobie to sprawdź.
wieslaw
Posty: 11
Rejestracja: pn gru 06, 2010 18:40
CNG car: fiat multipla
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: wieslaw »

moze pan ma racje ,ale zona za kazdym razem tankowala za rowne 60zl a kilometrow robi coraz mniej :???: czym to idzie tym elektrozaworem o ltorym pan pisal czy cos jest nie tak?
wieslaw
wieslaw
Posty: 11
Rejestracja: pn gru 06, 2010 18:40
CNG car: fiat multipla
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: wieslaw »

Chcialbym dodac ,ze tankowalem moja multiple na4 roznych stacjach(Krakow-balicka,siewna.Tarnow-jagiellonska.Jaslo) i za kazdym razem tankowalem mniej lub wiecej gazu do pelna.Najwiekszy moj rekord to gdy zatankowalem 30m3 gazu i zrobilem na tym tankowaniu 470km,nigdy pozniej tyle nie zrobilem km-szkoda!!Moj rekord tankowania jakiego dokonalem do pelna to 39.5m3 gazu i 40m3 gazu do multipli.Moge smialo powiedziec srednio na pelnym tankowaniu przejade 420-450 km.Nie wiem czy to jest dobry wynik ale sadze ,ze mogloby byc gorzej.Moze ktos powie czy dobrze mi spala samochod i opisze swoje doswiadczenia
wieslaw
administrator
Administrator
Posty: 1583
Rejestracja: śr lip 18, 2007 11:10
Lokalizacja: Radom

Post autor: administrator »

wieslaw pisze:Chcialbym dodac ,ze tankowalem moja multiple na4 roznych stacjach(Krakow-balicka,siewna.Tarnow-jagiellonska.Jaslo) i za kazdym razem tankowalem mniej lub wiecej gazu do pelna.Najwiekszy moj rekord to gdy zatankowalem 30m3 gazu i zrobilem na tym tankowaniu 470km,nigdy pozniej tyle nie zrobilem km-szkoda!!Moj rekord tankowania jakiego dokonalem do pelna to 39.5m3 gazu i 40m3 gazu do multipli.Moge smialo powiedziec srednio na pelnym tankowaniu przejade 420-450 km.Nie wiem czy to jest dobry wynik ale sadze ,ze mogloby byc gorzej.Moze ktos powie czy dobrze mi spala samochod i opisze swoje doswiadczenia
Dane katalogowe Fiat Multipla BiPower
Pojemność zbiornika na CNG: 26,5 kg/ 36,0 m³
Zużycie paliwa (CNG|benzyna) na 100 km:
- cykl miejski - 11,3 m³ | 11,5 l
- cykl pozamiejski - 7,3m³ | 7,5 l
- cykl mieszany - 8,8 m³ | 9,0 l
Zasięg teoretyczny na gazie: 493 km

Źródło: cng.auto.pl

Co do maksymalnego zasięgu to musiałbyś użyczyć auto tigerowi to byśmy się przekonali, jak jeździ nim Mistrz Ekonomii 2010 :)
Karol Wieczorek
wieslaw
Posty: 11
Rejestracja: pn gru 06, 2010 18:40
CNG car: fiat multipla
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: wieslaw »

czy to normalne ,gdy jest zimno to moj samochod kopci przez jakis czas z tylu jak elektrocieplownia?.Po prostu zostaja smugi bialego dymu?Jak kurtyna dymna ,moze zaczyna cos byc nie tak ? Co sadzicie?
wieslaw
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Jeśli tylko biały dym, to nie masz się czego obawiać - to para wodna :smile:
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 02:00 przez tigercng, łącznie zmieniany 1 raz.
wieslaw
Posty: 11
Rejestracja: pn gru 06, 2010 18:40
CNG car: fiat multipla
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: wieslaw »

Dzieki a zaczynalem sie martwic ,ze zaczyna cos byc nie tak z silnikiem
wieslaw
administrator
Administrator
Posty: 1583
Rejestracja: śr lip 18, 2007 11:10
Lokalizacja: Radom

Re: ZIMA a CNG

Post autor: administrator »

Ostatnio nieco przymroziło w całej Polsce. Ale ostra zima to żaden problem dla ekologicznych kierowców pojazdów na gaz ziemny.

Auta zasilane CNG również w zimie wykazują swoją przewagę nad innymi paliwami. Oto niektóre z zalet:

- bezproblemowe odpalanie na gazie nawet przy największych mrozach;

- większy zasięg pojazdu na gaz ziemny w porównaniu do okresu letniego ze względu na niższą temperaturę gazu (można więcej gazu zmieścić w zbiornikach);

- szybsze rozgrzanie silnika, dzięki czemu już po kilku minutach w kabinie pojazdu panuje znośna temperatura.

A Wy jak odczuwacie zimę w swoich ekologicznych samochodach na gaz ziemny?
Karol Wieczorek
Tomek-Tomek
Posty: 59
Rejestracja: śr cze 13, 2012 20:17
CNG car: Zafira CNG 1.6 .04r
Lokalizacja: Ustka

Re: ZIMA a CNG

Post autor: Tomek-Tomek »

Witam.

Nigdy nie bylo problemu z odpaleniem mojej Zafirki nawet zima.
Lubie tankowac zima, bo wchodzi oj wchodzi.Rekord padl przy (-11) weszlo (26.56 m/3) 27.01.2014r.
Wymienilem akumulator, mialem orginal 2004r. normalnie szok, ze tyle wytrzymal. Robilem na starym miej wiecej od 290km. do 320km. na 23m/3 na starym akumulatorze predkosc od 90km/h do 160km/h, jestem taki gdzie mozna to sie grzeje nie w miescie (szkoda ze 6-tego biegu nie ma). 400km. zrobilem jak do Auto Lomianek jechalem na 24m/3 spokojna jazda, stary akumulator. Po wymianie akumulatora jestem w szoku miej tankuje np.21m/3 do 23 z hakiem, a jade dalej super.
Jestem na zdjeciu na stronie glownej gdzie tankuje sie BMW w Slupsku glowy nie widac ale to ja. Rozmawialem z uczestnikiem rajdu. (stoje kolo seturatora).

Pozdrawiam Wszystkich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy w użytkowaniu CNG”