Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Problemy techniczne i pytania związane z eksploatacją samochodów
sylwek70r
Posty: 8
Rejestracja: sob lip 23, 2011 11:01
CNG car: Touran 2006 108 KM
Lokalizacja: Gdynia

Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: sylwek70r »

Witam
Proszę o konkretne opinie dotyczace mojej decyzji.
Niestety podjąłem decyzję zamiany instalacji CNG na LPG ,ponieważ reduktor jest do wymiany ulatnia się gaz dzisiaj sprawdziłem w serwisie,co prawda nie widzę jakiejś wyrażnej różnicy w przejechanych km na pełnym zbiorniku ale jest to niepokojące po włączeniu zapłonu wyrażnie czuc gaz samochód ma 312000km - wiadomo koszt ok 4tys zł,żadnych regenerowanych nie chcę.
Natomiast koszt demontażu instalacji CNG z butlami i założenie LPG to 3100zł , zasięg i koszt porównywalny będzie do CNG , teraz spalam po mieście 10m3/100km gazu i robię 250 km na LPG spalę 12 litrów/100km i też zrobię 250 km .
Poza tym co 3 lata trzeba płacic haracz niewiadomo za co przy przeglądzie butli CNG nie wspomnę już o ograniczonej możliwości tankowania - jak kupowałem samochód w 2010r to 1m3 kosztował 2,20zł , natomiast LPG chyba 2,80, miałem stację ok 1km na ul Hutniczej w Gdyni - teraz muszę jechac 13 km.W tym durnym kraju w ciągu 3 lat zamknięto kilka stacji, zamiast promowac pojazdy z CNG - to zamyka się stacje .
Zastanawiam sie tylko czy auto nie straci minimalnie na mocy, z kolei będzie lżejszy o jakieś 300 kg
zarbock
Posty: 103
Rejestracja: wt sty 11, 2011 23:49
CNG car: VW Touran 2.0 CNG 2007
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: zarbock »

Twoja decyzja jest jak najbardziej słuszna. Najważniejszym powodem zmiany rodzaju paliwa jest brak jego dostępu. Ja mam jeszcze większy problem bo w Bydgoszczy zlikwidowano całkowicie stację. Twoje wyliczenia są prawidłowe z tym, że musisz jeszcze doliczyć okresowe wymiany filtrów i strojenie instalacji ale nawet z tymi kosztami nic nie zastąpi komfortu tankowania na prawie każdej stacji a czasami nawet częściej. Ja nawet jak jadę do miasta, gdzie jest stacja CNG nigdy nie wiem czy będę mógł tam zatankować bo jak nie awaria to okresowy przegląd, szkolenia jedynego pracownika albo burza. Ciekaw jestem jak nasi bossowie zrealizują Dyrektywę UE o dostępności stacji co 150 km.
sylwek70r
Posty: 8
Rejestracja: sob lip 23, 2011 11:01
CNG car: Touran 2006 108 KM
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: sylwek70r »

Dzięki kolego za informacje ,rzeczywiście nie brałem pod uwage kosztów eksploatacji LPG,chciałbym Cie jeszcze zapytac o kilka spraw - gdzie znalazłeś reduktor ile kosztowal i jak sie spisuje, następnie czy uporałeś się juz z wymianą butli- odnosnie wymiany butli miałem juz ustalony termin w Gdańsku ale przełożyłem na póżniej, ponieważ przyszedł pomysł wymiany instalacji na LPG, na razie jestem w martwym punkcie biorę wszystkie za i przeciw . Mój kolega w touranie cng z 2007r ma reduktor fiatowski, zrobił na nim 30tys km - wszystko jest ok, spalanie również, jakis gośc w Koszalinie zakładał mu ten reduktor.
zarbock
Posty: 103
Rejestracja: wt sty 11, 2011 23:49
CNG car: VW Touran 2.0 CNG 2007
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: zarbock »

Cały zestaw do konwersji kupiłem na Allegro trzeba tylko poszukać bo sprzedawcy często nie wiedzą co to jest i różnie reduktory nazywają. Z akcji serwisowej wymiany butli radziłbym nie rezygnować bo dostaniesz za free nowe z papierami na trzy lata i jeśli nawet następnego dnia pojedziesz je zdemontować to zawsze jest szansa je korzystnie sprzedać choć to bardzo nietypowy towar i ciężko o kupujących.
pawel1812
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 03, 2011 02:11
CNG car: Multipla Bipower 1.6 16V 2000r
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: pawel1812 »

Jak dla mnie likwidacja (a raczej dewastacja) fabrycznej instalacji CNG i montaż LPG to barbarzyństwo. Po co psuć coś, co jest dobre. Poza tym w CNG masz inne komputery, głowicę, wiele innych części, które utrudnią pracę na dokładanej instalacji LPG i będą powodować błędy. Sprzedać auto tak jak jest, niech używa go ktoś, kto ma blisko stację (lub w garażu) i kupić benzynę lub LPG.
Warto pamiętać, że auta z gazem mają wyższy przebieg niż ten sam rocznik z benzyną. Chce się zamontować LPG to do auta z benzyną.
Chętnie podyskutuję, jeśli ktoś ma inne poglądy.
Ostatnio zmieniony sob sty 25, 2014 01:06 przez pawel1812, łącznie zmieniany 1 raz.
raval!!!
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 23, 2014 23:47
CNG car: vw touran

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: raval!!! »

Witam, jestem posiadaczem VW TOURAN 2.0 benzyna + cng 2008 rok. Z racji problemu z odległością od stacji zastanawiam się czy nie przerobić instalacji na lpg. Jest ktoś w stanie mi powiedzieć czy mozna to zrobić dobrze aby nie było przygód? czy nie ma problemów pózniej ? jak wygląda to cenowo? pomocy...!!!
raval!!!
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 23, 2014 23:47
CNG car: vw touran

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: raval!!! »

Chodzi mi oczywiście o demontaż instalacji cng i wstawienie nowej lpg.
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: tigercng »

Paweł dobrze radzi, taka przeróbka jest bez sensu.
Lepiej sprzedać auto i kupić takie w benzynie. Takie z benzynowym silnikiem, pełnowymiarowym zbiornikiem na benzynę i z kołem zapasowym.
pawel1812
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 03, 2011 02:11
CNG car: Multipla Bipower 1.6 16V 2000r
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: pawel1812 »

Też miałem kłopot z reduktorem CNG i innymi elementami i niech mi Kolega wierzy, nie zakupiłem w ASO nic poza cewką butli za 250 zł. Wszystkie części naprawdę da się znaleźć jeśli tylko umie się szukać. Reduktor CNG fabrycznie nowy zakupiłem za 8% ceny serwisowej. Fakt - trochę to trwało zanim znalazłem. Gdybym jednak słuchał mechaników i serwisantów, to niejeden zdewastowałby instalację CNG (już miałem w warsztatach takie propozycje), bo tak jest łatwiej niż trochę pomyśleć.
Niestety, kupując CNG trzeba się liczyć z tym, że są dodatkowe utrudnienia w serwisowaniu, ale są one do przejścia jeśli się nie podda oraz wychodzi z warsztatu, gdzie proponują demontaż CNG.
raval!!!
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 23, 2014 23:47
CNG car: vw touran

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: raval!!! »

Witam, niestety zapadła decyzja o demontażu CNG i mam już założoną instalację LPG. Pojawił się jednak problem...Komputer wciąż szuka CNG i zapala mi kontrolkę od silnika i teraz pojawia się niesamowita historia. Nie wiem czy przez wariowanie komputera samochód potrafi gasnąć po odpaleniu po około 2 minutach czy problem tkwi w myciu auta. Mowa tu o myciu auta karcherem jednakże tylko z zewnątrz. NIe jest myty silnik. Gdyby nie to że za każdym razem taka historia dzieje się po umyciu auta podejrzewałbym tylko silnik. TAk niestety nie ma już pojęcia. Orientuje się może ktoś w temacie ugryzienia tego komputara? Jak rozwiązać ten problem ? Nie chodzi mi o rady typu" trzeba było się zastanowić wcześniej" bo te juz teraz nic nie pomogą. Jeżeli ktoś zna osobę z podobnym problemem proszę o kontakt. Mam w tym momencie auto u elektronika ale nie wydaje mi się żeby on sobie z tym poradził... Pozdrawiam.
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: tigercng »

Podobna sprawa, jak przy wycinaniu filtra DPF w dieslu. Sterownik silnika sprawdza działanie DPF i zgłasza błąd. Aby ten błąd wyeliminować, trzeba "wymeldować" filtr DPF z ECU silnika.
Tutaj jest podobnie, po usunięciu instalacji CNG trzeba "wymeldować" tę instalację z ECU silnika. Potrzebny Ci dobry elektronik, u którego Twój sterownik nie "umrze" całkowicie.

Co do tych efektów "po umyciu", to jedyny pomysł, jaki mi przychodzi do głowy, że monter przy montażu LPG coś źle zaizolował, albo czegoś wcale nie zaizolował. Montaż LPG oznacza pocięcie fabrycznych wiązek elektrycznych, wiercenie dodatkowych otworów, którymi potem dostaje się woda. Przy okazji wiercenia można np. wwiercić się wiertłem w wiązkę elektryczną. Okazji do zniszczenia auta przy "montażu" LPG jest wiele. Coś musieli Ci spieprzyć :(
raval!!!
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 23, 2014 23:47
CNG car: vw touran

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: raval!!! »

Dzięki serdeczne za podpowiedź. Poszukam w takim razie porządnego elektronika. Może wiecie o jakimś w kujawsko- pomorskim ? Czy elektronik odkryje również te ewentualne niezaizolowane miejsca ? Czy temat pchać do gazownika ? Tylko czy jeżeli on spieprzył robotę to znajdzie swój własny błąd? Pozdrawiam
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: tigercng »

Niestety nie pomogę. Nie znam nikogo, kto wykonał z powodzeniem taką operację w Touranie. Znam tylko przypadek Zafiry, ale instalacja CNG nie została tam wymontowana. Po prostu dołożono LPG jako trzecie paliwo.

UWAGA: Taka operacja powoduje brak możliwości korzystania z co najmniej jednego rozkładanego siedzenia w ostatnim rzędzie - zbiornik LPG trzeba gdzieś zamontować. Z tego powodu jest to rozwiązanie dla nielicznych.
vasyllek
Posty: 2
Rejestracja: czw maja 08, 2014 22:29
CNG car: Zafira B 1.6 CNG

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: vasyllek »

tigercng pisze:Niestety nie pomogę. Nie znam nikogo, kto wykonał z powodzeniem taką operację w Touranie. Znam tylko przypadek Zafiry, ale instalacja CNG nie została tam wymontowana. Po prostu dołożono LPG jako trzecie paliwo.

Można tak? mieć 3 instalacje? :)

aktualnie jeżdzę na miękim dowodzie i mam zamiar demontować cng na rzecz lpg jednak zastanawiam się czy jest sens, bo ew. dołożę lpg jako trzecie paliwo.

zafira B 2006

pozdrawiam
MateuszC
Posty: 52
Rejestracja: pt sty 20, 2012 15:46
CNG car: Opel Zafira 1.6 CNG
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamiana instalacji CNG na LPG w Touranie 2006r

Post autor: MateuszC »

chyba można, widziałem kiedyś ogłoszenie z zafirą CNG z zamontowaną dodatkową instalacją LPG. Butla była dołożona kosztem jednego siedzenia w ostatnim rzędzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy w użytkowaniu CNG”