Multipla Bipower - od jakiego rocznika montowano butle zR110

Modele pojazdów do 3,5 t marki Fiat zasilane CNG.
pawel1812
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 03, 2011 02:11
CNG car: Multipla Bipower 1.6 16V 2000r
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Multipla Bipower - od jakiego rocznika montowano butle zR110

Post autor: pawel1812 »

Witam
Planuję zakup Multipli Bipower. Na allegro i otomoto jest ich wysyp z różnych roczników. Mimo intensywnych poszukiwań nie znalazłem odpowiedzi na pytanie od jakiego rocznika i miesiąca auto ma butle z R110 bez którego auta nie da się zarejestrować bez wymiany butli według tego co mówił inspektor w TDT.

Na tym portalu widać, że niektórzy mają Multiple 2001 - jak to się udało zarejestrować, czy w tym roczniku można się spodziewać butli z R110?
Z góry dziękuje za zainteresowanie i pozdrawiam..
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Butle z certyfikatem R110 znajdziesz tylko w nowym modelu Multipli - tym ze zmienionym nadwoziem.
Jak zarejestrować starszą Multiplę, mam nadzieję podpowiedzą koledzy właściciele takowych na PW.
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 02:00 przez tigercng, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bartekk
Posty: 535
Rejestracja: pn sty 21, 2008 20:03
CNG car: Lancia Ypsilon EcoChic Natural
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: bartekk »

Prawda jest taka że rejestrują samochody na LPG albo tylko na PB, CNG jest ukrywane, jeśli sam nie pokażesz że masz CNG to na przeglądzie nawet tego prawdopodobnie nikt nie zauważy, powiem więcej możesz nawet zaoszczedzić gotówkę, na dodatkowe badania, inspekacja i przeglądy okresowe, ale ja jestem przeciwnikiem takiego kombinowania, jeśli się okaże że Twój samochód brał udział w jakieś kolizji ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłate odszkodowania, Ty i Twój diagnosta możecie być pociągnięci do odpowiedzialności. Musisz się zastanowić jak chcesz podejść do tego tematu, ale warto dobrze zarejestrować swój samochód. Ostatnio rozmawiałem z osobą która kupiła Multiple z 2004 roku i miała wszystkie dokumenty od instalacji. Warto też abyś porozmawiał z użytkownikiem hombre77, to nasz znajomy który sam ma taki samochód o jakim Ty myślisz i myśle że On najlepiej odpowie Ci na Twoje pytania.
pawel1812
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 03, 2011 02:11
CNG car: Multipla Bipower 1.6 16V 2000r
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: pawel1812 »

Myślę o tym aucie: http://otomoto.pl/fiat-multipla-C15768678.html - z tego co czytałem R110 weszło w roku w 2002 roku więc to auto butle z R110 powinno mieć. Raczej na nic nowszego mnie nie stać - trzeba jeszcze doliczyć rejestrację, TDT, przegląd opłaty, OC itp, także zakup Multipli ze zmienionym nadwoziem raczej w grę nie wchodzi.

Patrol policji butli na pewno nie znajdzie, tylko czy są na tyle ukryte od spodu że diagnosta ich nie zauważy, albo czy zechce ich nie zauważyć? Jeszcze jeden argument przemawia za legalizacją instalacji - kłopot ze sprzedażą auta bez wpisu CNG w dowodzie.

W sumie 200zł/3 lata dla TDT i dodatkowe 68zł/rok na przeglądzie to nie majątek.

http://otomoto.pl/fiat-multipla-bipower-C15689724.html - komuś się jednak legalizacja instalacji w starszej multipli udała :)
markrk
Posty: 20
Rejestracja: śr gru 15, 2010 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: markrk »

Mam multiple z lutego 2005 i butle sa 110 r.
ikac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 15, 2009 20:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ikac »

Mam Multiplę z 2003, nie mam butli z R110. Mam CNG w dowodzie rejestracyjnym, na podstawie badania technicznego na które dostarczyłem papier z TDT. Papier z TDT załatwiłem w Krakowie za pośrednictwem firmy Agrotrak. Wcześniej zdobyłem papiery które za "dziękuję" załatwia Dział Obsługi Klienta Fiat Auto Poland. Koszt w Krakowie to 3x250 zł (3 butle). Dali papier na 3 lata, po trzech latach - czyli w tym roku, trzeba dokonać "rewizji zewnętrznej" i mam nadzieję że przedłużą.

pozdrawiam
Multipla 1.6 CNG 2003
Awatar użytkownika
supermajku
Posty: 137
Rejestracja: pt gru 24, 2010 22:54
CNG car: swift 4x4 mk2 lpg
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: supermajku »

daj znać jak Ci poszło.
Lepiej zredukować, niż później żałować.
ikac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 15, 2009 20:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ikac »

To będzie dopiero w grudniu, jestem dopiero co po przeglądzie.
Multipla 1.6 CNG 2003
pawel1812
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 03, 2011 02:11
CNG car: Multipla Bipower 1.6 16V 2000r
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: pawel1812 »

Czy to oznacza, że do każdej Multipli można załatwić papiery na butle poprzez serwis Fiata? Prawie się już zdecydowałem na nie ujawnianie instalacji CNG w aucie które kupię...
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Przynajmniej można było. Ponieważ jednak także w tych dokumentach brak jest odniesień do R110, więc wszystko zależy od podejścia danego inspektora TDT do tego tematu. Co inspektor, to inne zdanie. Ponieważ samochód jest urządzeniem mobilnym, możesz jechać do dowolnego inspektoratu TDT. Najlepiej jest z tym w tych miejscach, gdzie samochodów na CNG jest najwięcej, czyli na podkarpaciu.

Natomiast zdecydowanie odradzamy nieujawnianie instalacji CNG, chyba że masz znajomego diagnostę który co roku "nie zauważy" gazu i podbije Ci DR. O innych problemach nie wspomnę...
pawel1812
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 03, 2011 02:11
CNG car: Multipla Bipower 1.6 16V 2000r
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: pawel1812 »

Jedna rzecz wydaje mi się dziwna - od kiedy prawo działa wstecz? Jeśli dyrektywa R110 weszła w 2002 roku, dlaczego auto sprzed tego rocznika trzeba do tych przepisów dostosować?
Auto bez pasów, lusterka i katalizatora do momentu złomowania mieć go nie musi, stare kopcącę Diesle można badać tylko dymomierzem, a TDT usiłuje nas zmusić do wymiany trzech butli po kilka tysięcy za sztukę w Multipli?
Czy orientuje się ktoś w jaki sposób przebiega eksploatacja takich butli na zachodzie?
Jak sprawę załatwia się przez podkarpacki TDT? Jakie dokumenty należy dostarczyć z Fiata, aby TDT dopuścił butle i co jaki czas oraz jaki jest koszt takich badań?
Rozumiem, że TDT musi zarobić, dbając o wspólne bezpieczeństwo, ale nie może czynić nieopłacalną legalizację instalacji CNG szczególnie w sytuacji gdy swojego czasu PGNiG dopłacało do instalacji CNG w aucie. Nikt nie wyda więcej na butle niż na auto.
Z rozmowy z TDT w Warszawie dowiedziałem się, że butle bez R110 nie zostaną dopuszczone. Dodatkowo inspektor z Gdańska stwierdził że butle bez R110 są ważne 10 lat więc w aucie 10 letnim się przeterminują. Czy orientuje się ktoś czy, gdzie i za ile takie butle można na sensony okres czasu zalegalizować? Skoro legalizuje się butle CO2, C2H2 i na inne gazy techniczne co kilka lat przez wiele lat, dlaczego z butlami CNG nie można postępować tak samo, tzn. jaki przepis tego zabrania?
Ostatnio zmieniony ndz sty 16, 2011 21:26 przez pawel1812, łącznie zmieniany 2 razy.
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

No Paweł, co Ty, dziecko jesteś? Zapomniałeś w jakim kraju żyjesz? Tutaj jest Polska, a to bardzo dziwny kraj. Coś, co w całej Europie jest standardem, tutaj urasta do rangi nie lada problemu.
Jeśli jakieś przepisy są zagmatwane, niejasne, sprzeczne, to komu daje to największą korzyść?
Komu daje to możliwość dowolnej interpretacji? Komu daje to władzę? Kto na tym zarobi?
Mamy w kraju olbrzymią armię urzędników i polityków odstawionych na boczny tor. Muszą się z czegoś utrzymać. Jaki mogą mieć zysk z akceptowania europejskich dopuszczeń i przepisów?
Rozumiem i podzielam Twoje rozżalenie, ale albo się dostosujesz do polskich realiów, albo musisz wyemigrować :cool:
Wracając do meritum, na tej stronie TDT masz adresy zakładów, gdzie możesz przeprowadzić takie badania.
Pierwsze, to załatw te papiery z Bielska. Następnie obdzwoń wszystkie te zakłady, które zajmują się CNG, i przedstaw swoją sprawę. W każdym z tych zakładów napotkasz inną, specyficzną dla urzędnika TDT obsługującego dany zakład, interpretację przepisów. Pojedź tam, gdzie napotkasz na osobę najbardziej skłonną do udzielenia pomocy. To wszystko.

W przyszłości życzę więcej szczęścia przy wyborach do władz krajowych lub samorządowych. Jeśli będzie nas podobnie myślących tam więcej, to może coś zmienimy w tym "dziwnym" kraju.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 02:00 przez tigercng, łącznie zmieniany 1 raz.
kennedee
Posty: 50
Rejestracja: wt sie 05, 2008 22:59
CNG car: MULTIPLA 1,6 16V BiPower 2000
Lokalizacja: Legnica

Post autor: kennedee »

Paweł daj znać jak załatwisz. Mnie czeka to samo. Kończy mi się ważność w prawie 11-letniej multipli i z tego co się dowiedziałem, to rzeczywiście większość inspektorów robi problemy. A z kolei firmy oferujące usługę legalizacji (np. z Poznania) chcą za to niemałe pieniądze (no bo niby demontaż, próba ciśnieniowa, montaż i jeszcze TDT opłacić).

pzdr.
ikac
Posty: 32
Rejestracja: ndz lut 15, 2009 20:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ikac »

Jak widać z podpisu jestem z Warszawy a papier z TDT załatwiłem w Krakowie. W Warszawie nie chcieli gadać bez R110, a w Krakowie chcieli. Dzwoniąc do Fiata do Bielska podaje się numer nadwozia i numery seryjne butli, samochód na podnośnik i zdjąć osłonę. W mojej numer jest trzyczłonowy. Załatwiają jakieś dwa dokumenty po włosku, moje były od Fabera.
Multipla 1.6 CNG 2003
pawel1812
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 03, 2011 02:11
CNG car: Multipla Bipower 1.6 16V 2000r
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: pawel1812 »

Tylko jak autem przed rejestracją auta sprowadzonego odwiedzić TDT w Krakowie? Czy mając ważny TUV niemiecki można dostać miękki dowód bez badania technicznego na SKP tak aby załatwić sprawy z legalizacją CNG? Czy butle trzeba zdjąć i zawieźć do Krakowa innym autem?
Czy zakres badania pojazdu z CNG na SKP który posiada ważny TUV jest taki sam jak pojazdu który go nie posiada? Podobno w sytuacji gdy niemiecki przegląd jest ważny diagnosta uzupełnia tylko dane z DR oraz wpisuje dane do bazy CEPIKu.
Tak jak w podpisie, jestem z Gdyni.

Jak napisano w tym temacie: http://cng.auto.pl/forum/badania-zbiorn ... -vt879.htm badanie trzech butli CNG nie jest aż takie drogie.

kennedee - 660zł za legalizację butli raz na trzy lata to nie tak dużo jeśli ktoś robi wysokie przebiegi. Bardziej bym się obawiał zdjęcia butli... Skorodowane przewody mogą się nie dać w ogóle wykręcić z zaworów. Nowe przewody ciśnieniowe gazu w ASO mogą nie być tanie podobnie jak zawory. Na szczęście w Multipli nie ma jednorazowych złącz zacinanych produkcji Parker Hannifin jak w Zafirze. Przewody i ich złącza są podobne do przewodów hamulcowych.
Ostatnio zmieniony czw lut 17, 2011 03:38 przez pawel1812, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fiat”