LPG zamiast CNG

Modele pojazdów do 3,5 t marki Opel zasilane CNG.
sasiadt
Posty: 82
Rejestracja: ndz maja 01, 2011 21:40
CNG car: Opel Zafira, 1,6
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: sasiadt »

Witam.
Ja byłem zmuszony (butle nie przeszły przeglądu po 10 latach od produkcji) zlikwidować CNG.

1400 zł przegląd CNG z próbą ciśnieniową to połowa nowej instalacji LPG

Instalacje LPG mam od 1 kwietnia i co do ocen, czy jest to dobre, to muszę jeszcze trochę pojeździć.
Na tą porę sprawa wygląda tak:
1. Butle z CNG zostały usunięte.
2. w miejsce tych tylnich został zamontowany zbiornik LPG największy jaki się da, wchodzi około 44 litry LPG
3. Zbiornik 14 litrowy benzyny zostawiłem i trzyma się na korpusie po butlach CNG + dodatkowe mocowanie i to w zupełności mi starcza
4. dopływ do baku był przerabiany w związku z tym, że przebiega jakoś pomiędzy butlami, dla gazownika nie było problemu przy przerobieniu
5. wlew LPG został zamontowany w miejsce wlewu CNG, tam jest tylko gwint i przy tankowaniu dokręcam końcówkę
6. posiadam instalację firmy STAG + grzałkę z tej firmy, która dogrzewa w celu szybszego przełączenia na LPG (cena grzałki to ok. 100 zł dodatkowe)

Do tej pory użytkowanie:
1. Latem po południu przy dużym nasłonecznieniu samochód odpala bezpośrednio na LPG
2. Rano po przejechaniu ok. 400 - 700 metrów w zależności od temperatury przełącza mi się paliwo z PB na LPG (tak krótki dystans jest też związany z dogrzewaniem przez grzałkę.

Co jest najdziwniejsze, sterownik LPG jest wpięty w komputer silnika i nie wiem jak to możliwe ale samochód na LPG ma większego kopa niż na CNG (widać naprawdę różnice, sprawdziłem wielokrotnie na trasie, którą prawie codziennie przejeżdżam, przy ruszaniu ze świateł na skrzyżowaniu pod górkę), może to zasługa mniejszej wagi samochodu (brak butli CNG)

Spalanie:
Tu następne zaskoczenie: 11 litrów na 100 km + benzyna 1,5 litra na 400 km
Przy czym mam ok. 20 km do pracy więc często zapalałem i tylko tyle benzyny zużyłem :).

Co do skutków przejścia na LPG to muszę jeszcze poczekać ale nie chciałbym się przekonać :)

Jeszcze jedno, zostały mi obudowy do butli: Zafira B, mogę muś oddać za free.

Instalację LPG montował mi zakład z Dąbrowy Górniczej, jak coś to na priv mogę podać namiary.

Na razie jestem bardzo zadowolony z przeróbki ale jak pisałem czas pokaże.
dimi
Posty: 23
Rejestracja: pt lut 15, 2013 04:27
CNG car: Opel Zafira A 1.6CNG i z18xep
Lokalizacja: Kraków

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: dimi »

Witam.
sasiadt jaki symbol masz silniczka w zafirce B ? ile KM ??
sasiadt
Posty: 82
Rejestracja: ndz maja 01, 2011 21:40
CNG car: Opel Zafira, 1,6
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: sasiadt »

Z16YNG, 94 KM

A jeszcze a propo spalania: żona ostatnio jechała ekonomicznie z boxem na dachu i na trasie spalił 9,5 litra LPG. :D
danielsonn
Posty: 65
Rejestracja: czw sty 03, 2013 21:18
CNG car: Astra 2 1,6 CNG
Lokalizacja: Warszawa

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: danielsonn »

a ile w całości kosztowała Cię ta przyjemność tj. przeróbka CNG na LPG ?
Bieganek
Posty: 111
Rejestracja: sob cze 04, 2011 13:23
CNG car: Zafira 1.6 Monovalent Plus 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: Bieganek »

I jeszcze ja zapytam: zmieniałeś sprężyny z tyłu? Nie ryjesz nosem po krawężniku?
MateuszC
Posty: 52
Rejestracja: pt sty 20, 2012 15:46
CNG car: Opel Zafira 1.6 CNG
Lokalizacja: Wrocław

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: MateuszC »

Bieganek pisze:I jeszcze ja zapytam: zmieniałeś sprężyny z tyłu? Nie ryjesz nosem po krawężniku?
ja wyrzuciłem wszystkie 4 butle, sprężyn z tyłu nie zmieniałem, ale nie ryję nosem po krawężniku
dimi
Posty: 23
Rejestracja: pt lut 15, 2013 04:27
CNG car: Opel Zafira A 1.6CNG i z18xep
Lokalizacja: Kraków

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: dimi »

HEJ. juz prawie mam dwa lata lpg i bez problemu się auto sprawuje. jednie to ze sprężyny są za twarde tylnie. a dziś mi siadł rozrusznik, ale na tyle co ja odpala to jestem pełen podziwu :D
witek01
Posty: 5
Rejestracja: czw paź 12, 2017 19:37
CNG car: Opel Zafira

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: witek01 »

Zośka przerobiona na LPG. Jestem mega zadowolony, straciłem 3lata jeżdżąc na CNG :-(
druzus71
Posty: 1
Rejestracja: ndz sie 21, 2016 02:02
CNG car: ZAFIRA B 1.6 CNG już LPG :)

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: druzus71 »

Witam
Po 3 latach jazdy na CNG niestety Zośka nie przeszła przeglądu butli.
Koszt przeglądu na dzień dzisiejszy to 300 pln od jednej, czyli rachunek jest prosty 1200 pln za komplet.
Stwierdziłem, iż mimo wielkiej sympatii do CNG nie będę kombinował z butlami i co 3 lata fundował komuś 1200 zeta za przegląd (o ile się cena nie zmieni), więc postanowiłem przejść na LPG.
Na razie ciężko powiedzieć jak będzie ze spalaniem (na LPG 2 dni), ale kopa ma lepszego :lol:
Założyłem BRC sequent32, do tego zbiornik 56 litrów i będzie spokój na 10 lat.
Mam nadzieję że nie będę żałował swojej decyzji, ale ekonomia przede wszystkim.
Porównanie ceny LPG 2,07 pln/l, a CNG 3,54 pln/m3 mimo iż zniesiono akcyzę nie staniało, też dużo robi
Instalacja się zwróci i to bardzo szybko :D




Pozdrawiam wszystkich zagazowanych czy to CNG czy LPG :D
PS
Tak się zastanawiam
Skoro butle według producenta maja ważność 20 lat jak np. w moim przypadku do 2028 to dlaczego jest taka nagonka na przeglądy co 3 lata ?? chyba tylko po to aby kasę od nas wyszarpać i zasilić TDT albo zmusić nas do przejścia na LPG. Innego wytłumaczenia nie widzę.
djviejo
Posty: 13
Rejestracja: pn cze 29, 2015 08:37
CNG car: OPEL ZAFIRA 1.6 CNG

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: djviejo »

[quote="druzus71"]Witam
Po 3 latach jazdy na CNG niestety Zośka nie przeszła przeglądu butli.
Koszt przeglądu na dzień dzisiejszy to 300 pln od jednej, czyli rachunek jest prosty 1200 pln za komplet.
Stwierdziłem, iż mimo wielkiej sympatii do CNG nie będę kombinował z butlami i co 3 lata fundował komuś 1200 zeta za przegląd (o ile się cena nie zmieni), więc postanowiłem przejść na LPG.
Na razie ciężko powiedzieć jak będzie ze spalaniem (na LPG 2 dni), ale kopa ma lepszego :lol:
Założyłem BRC sequent32, do tego zbiornik 56 litrów i będzie spokój na 10 lat.
Mam nadzieję że nie będę żałował swojej decyzji, ale ekonomia przede wszystkim.
Porównanie ceny LPG 2,07 pln/l, a CNG 3,54 pln/m3 mimo iż zniesiono akcyzę nie staniało, też dużo robi
Instalacja się zwróci i to bardzo szybko :D

Witam kolegę i mam pytanie chyba strategiczne : a co ze sterownikiem , czy został ten sam czy był komputerowo przerabiany ?
I ile to kosztowało ?jeśli nie jest tajemnicą .Jeżeli nie chciałbyś podawać na forum to byłbym wdzięczny jakbyś wrzucił info na mój priw bo już mama dosyć szukania punktów gazowania i te cholerne co 3 lata próby butli.
kgrzanka
Posty: 82
Rejestracja: wt cze 29, 2010 12:12
CNG car: Zafira A
Lokalizacja: Lublin

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: kgrzanka »

W marcu 2021 będę wyrzucał CNG i założę LPG. - wtedy mam przegląd
Zafira A - 2004

Gdy by ktoś coś potrzebował - butle, reduktor, wtryskiwacze, nie wiem co tam jeszcze będzie to śmiało proszę pisać.
Aktualnie wszystko działa bez problemów ale próba ciśnieniowa się zbliża 2 butli i 2 do doraźnego także koniec z finansowaniem dozoru technicznego.
Zafirka A
Posty: 1
Rejestracja: pt maja 31, 2019 20:27
CNG car: Opel Zafira A CNG

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: Zafirka A »

Dzień dobry, ja również byłam zmuszona zrezygnować z oryginalnej instalacji CNG w mojej Zafirze, padła centralka CNG i zbliżała się próba szczelności butli (koszty ogarnięcia tych dwóch kwestii były praktycznie identyczne jak założenie nowej instalacji LPG :shock:, więc wybór był oczywisty ). Od kwietnia jeżdżę już na LPG i wszystko było ok. Po miesiącu zauważyłam spadek mocy po odpaleniu i ruszeniu, nagle Zafirę dusi i praktycznie staje w miejscu. Dzieje się tak tylko przy jeździe na LPG, przy ciągłej jeździe na benzynie nie ma problemu, wszystko jest jak trzeba. Czy ktoś miał podobne objawy? Na jakie koszta naprawy się nastawić? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
kgrzanka
Posty: 82
Rejestracja: wt cze 29, 2010 12:12
CNG car: Zafira A
Lokalizacja: Lublin

Re: LPG zamiast CNG

Post autor: kgrzanka »

Tak jak pisałem, CNG poszło do demontażu.
Gdy by ktoś był zainteresowany to tu są pozostałości
https://www.olx.pl/oferta/butle-cng-zaf ... GMvwQ.html

teraz nie ma problemu z tankowaniem, 450km-500km na jednym tankowaniu. A nie jak poprzednio 250-280km.
Cenowo na 100km trochę taniej niz na CNG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opel”