OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Modele pojazdów do 3,5 t marki Opel zasilane CNG.
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

No i STAŁO SIĘ. Autko na sznurku pojechało do mechanika. Tak się zaczęło tłuc, że wolałem nie ryzykować dalszej jazdy. Może już jutro rozbiorą silnik i coś będzie wiadomo jaki zakres remontu. I trzeba będzie decydować czy remontować czy kupować Z16XE. Myślę, że eksperymentować z Z18XE nie będę :wink: . Osiągi mi wystarczają a po taki podrasowaniu pewnie i wzrósłby apetyt na paliwo. A co za tym idzie gorszy zasięg i koszty...A tutaj podaję wycenę części do mojego autka zrobioną przez Czakram:
WYCENA CZESCI

-tłoki + pierscienie + swoznie 2080 zł
-panewki główne 150 kpl.
-panewki korbowodowe 70-100 zł kpl
-zawory ssące 240 zł
-zawory wydechowe 280 zł
-uszczelki górne silnika 350 zł
-uszcelki dolne silnika 110 zł
(ceny uszczelek moga ulec zmianie)
Na pewno jeszcze kilka simeringów i pierdół, może szpilki
Do tego gość od szlifów powiedział max 1500zł
Nasza robota 2000-2500zł

Więc jak widzisz nie pomyliłem się mówiąc o 6000zł
Oczywiście może się okazać że po rozebraniu będzie do zrobienia tylko jedna rzecz i wszystko będzie przez pół, ale jak będzie rozebrane to żal nie zrobić głowicy.
Ceny przerażają lepiej poszukać dobrego silnika ( chociaż też nie jest powiedziane że się zaraz rozsypie)
Astra Caravan CNG 2004
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

A czym się różni Z16XE1 od Z16XE. Jest z nowszego modelu i nieco inaczej wyglada. Pytam bo jest teraz taki...
http://allegro.pl/silnik-1-6-benzyna-z1 ... 18259.html
Jest ich więcej:
http://allegro.pl/silnik-opel-astra-ii- ... 73651.html
http://allegro.pl/opel-astra-ii-g-meriv ... 93138.html
Ten ostatni chyba najrozsądniejszy. jeszcze w aucie raz na czas odpalany. Z 2003 roku. Rozumiem, ze starsze moga nie bardzo pasować. Chociaz jak sie weźmie sam słupek to powinien.
http://allegro.pl/silnik-1-6-16v-astra- ... 12006.html
Ten jest z 2002. te 78 tys. to :? . Rozmawiałem z gościem. Silnik z Anglii. Sprawdzane na wyspie i tam demontowane.
Ale przynudzam. Gościu w okolicy ma trzy sztuki tez z Anglii i chyba Z16XE. Ale mówi że były jeszcze jakieś X16 i tych nie ma. Jutro mam dzwonić.
P.S. Tu był jakiś X16 http://www.opel-parts.pl/silniki-i-ospr ... 6-16v.html i rozumiem , ze taki odpada. Sorry, że przynudzam ale nie chciałbym kupić bezużytecznej rzeczy.
Astra Caravan CNG 2004
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

Silnik kupiłem. Jeszcze dwa tygodnie temu był na Wyspie i odpalał. Jutro zawożę do warsztatu bo dziś nie zdążyłem :|
Niestety maja dużo pracy i muszę na przekładkę czekać do końca tygodnia :(
Astra Caravan CNG 2004
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

http://motoryzacja.interia.pl/wydarzeni ... ik,1912433
W moim przypadku sprawdziło się...
Astra Caravan CNG 2004
Awatar użytkownika
kefasps
Posty: 211
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 12:37
CNG car: Opel Zafira 2005
Lokalizacja: Poznań (Luboń)

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: kefasps »

Czytałem ten artykuł na interia i coś wydaje mi się że chyba jest tam wiele prawdy. Oznacza on tyle że za 45tkm mój silnik będzie dobity. Na razie kolega z Holandii ma mi się rozgląda za silnikiem. Zobaczymy z jakim skutkiem.
Zafira 1,6CNG 2005 +++SPALANIE MIASTO BEZ OSZCZĘDZANIA 7,3CBM/100KM+++
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

Silnik jest już włożony. W poniedziałek mają go odpalać. Pozostaje kwestia jakim olejem go zalać. Ten warsztat Max-Live'a akurat nie ma a bez auta ciężko mi będzie go im dowieźć. Wstępnie zdecydowałem, że zaleją oryginalnym GM-owskim z beczki. Pojeżdzę jakiś czas wypłukam nagary jakie silniczek dostał od benzyny i zaleję Max-Live.
Astra Caravan CNG 2004
Awatar użytkownika
kefasps
Posty: 211
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 12:37
CNG car: Opel Zafira 2005
Lokalizacja: Poznań (Luboń)

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: kefasps »

Darek,

szacunek masz u mnie za Twoją determinację w sprawie tego silnika

odnosząc się do Twojego postu to jak sądzę masz rację, 1000km na tanim GM, potem MaxLife...

powodzenia
Zafira 1,6CNG 2005 +++SPALANIE MIASTO BEZ OSZCZĘDZANIA 7,3CBM/100KM+++
foomi
Posty: 51
Rejestracja: ndz lis 27, 2011 17:06
CNG car: Zafira A 2002
Lokalizacja: Trojmiasto

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: foomi »

kefasps pisze:...masz rację, 1000km na tanim GM, potem MaxLife...
A co jest złego w oleju GM i dlaczego nie należy przy nim pozostawać?
O którym oleju tutaj mowa 5w30 czy 10w40?
Czy stosowanie oleju, który zaleca producent nie jest odpowiednie dla tego silnika?Używam oleju polecanego przez producenta 5w30. Pierwszy właściciel. który serwisował samochód w niemieckim Oplu używał 0w40.
Czy uważacie, że powinienem zmienić olej?
Obrazekm3/100km
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

Mowa o 10W40. Pewnie zły nie jest ale ponoć max life lepszy. szczególnie, ze nie wiadomo na jakim oleju silnik jeździł wcześniej. Być może na tym GM pojeźdzę dłużej. Dopiero jak ten silnik odpali mozna będzie cos więcej powiedzieć. Mam nadzieje, ze juz jutro mi go odpalą.
A o olejach poczytałem sobie tutaj
http://forum.opel24.com/topic/17927-wym ... lej/page-4
Astra Caravan CNG 2004
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

Odpalił. Nawet trochę się przejechał. Nic więcej nie wiem dzwoniłem kwadrans przed zamknięciem warsztatu. Jutro maja to potestować i jak wszystko O.K. odbieram.
Astra Caravan CNG 2004
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

Autko odebrałem. Silnik chodzi cichutko. Jeszcze przed odebraniem jak dzwoniłem powiedzieli mi, ze silnik nieco dymi, ale może to wynikać z faktu, że wypala olej który dostał się w trakcie transportu tu i ówdzie. Na razie zrobiłem 50km. Osiągi w zasadzie takie jak przedtem. Na obwodnicy rozbujałem go do 150km/h i mogłem więcej. Po parominutowej jeździe odniosłem wrażenie , że nieco cofnęła się wskazówka paliwa... Ale za wcześnie na wnioski o zużyciu. Po powrocie do domu zauważyłem lekkie dymienie. Rura wydechowa też ma trochę sadzy. Poprzedni silnik stukał od pięciu lat ale oleju do końca nie brał i na rurze nigdy nie było ani grama sadzy. Można było włożyć palec i wyciągało się czysty. Teraz silnik zalany jest olejem na max i może wynika to z tego ( na paragonie mam , że zalali 4l - na pokrywie rozrządu Niemcy napisali 3,5 więc 0,5l mniej). Sprzedający dał mi gwarancję na rozruch i kulturę pracy silnika ale wyraźnie podkreślił, że nie na branie oleju. Może coś wiedział... Fakt faktem nie wiadomo co było przyczyną wykluczenia z ruchu dawcy silnika. Może nadmierna zawartość węglowodorów i sadzy w spalinach? Czy bierze olej to się okaże. Przyczyn może być kilka. Tuleje zaworowe, pierścienie. Co do głowicy to mam i to oryginalną pod CNG. Zawsze mogę pokusić się o przełożenie po ewentualnym liftingu. Gorzej z pierścieniami..
Astra Caravan CNG 2004
Cichy
Posty: 68
Rejestracja: wt lis 23, 2010 04:12
CNG car: Astra Caravan Njoy 1.6 CNG 04r.
Lokalizacja: Wólka Kosowska

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: Cichy »

3,5 i masz max na bagnecie. To ile masz teraz przy 4 litrach?
Źle to wpływa na uszczeniacze silnika.
Ja też podlałem praktycznie na maxa i po 5tyś nic nie drgneło.
Zalane mam Motulem Specyfic CNG/LPG
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

Na bagnecie mam max. I nie wygląda, żeby było coś więcej. Ale to trudno określić bo wyżej bagnet jest przewężony. 4l było na paragonie co nie oznacza, że faktycznie tyle wlali. Silnik odpala ładnie. Przez nieco ponad sekundę po uruchomieniu pali się kontrolka oleju i gaśnie. Na starym silniku tez tak było przy czym ostatnio ( od roku ) do momentu zgaśnięcia kontrolki silnik stukał wyraźnie bardziej. Ten silnik tej cechy nie wykazuje. Z rury wydechowej wydobywa się bardzo delikatne dymienie. Prawie niezauważalne. Wczoraj wieczorem odniosłem wrażenie, że to dymienie było ciut większe jak silnik był ciepły. Spaliny tez maja pewien zapach oleju a poprzedni silnik był zupełnie bezwonny. Pewnie to szkodzi katalizatorowi. Ponawiam pytanie jak u kolegów wygląda rura wydechowa?
Zainteresowałem się tym Motulem 5W40. Rozumiem , ze to syntetyk. Szperając po sieci znalazłem to:
http://www.accordklubpolska.pl/viewtopi ... sc&start=0
Wyraźnie chwala Max-Live i Motul.
Astra Caravan CNG 2004
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

Po zrobieniu niecałych 200km mogę stwierdzić, że wszystko raczej zmierza ku lepszemu. Spaliny ciepłego silnika są już prawie bezwonne. Czarnawego dymienia też nie obserwuję, ale ochłodziło się i z rury leci więcej pary. Mogło tak być , że przy transporcie sporo oleju wlało się do głowicy lub tu i ówdzie i wypalenie tego oleju musi potrwać. Odnoszę także wrażenie, że i osiągi się nieco poprawiły. Choć może to być spowodowane, że zaczynam normalniej jeździć i nie boje się już depnąć na gaz ( z rozklekotanym silnikiem ze zrozumiałych względów noga stała się lekka). Mam do wymiany na pewno świece bo ostatni raz zmieniałem przed akcja serwisową. Podobna sprawa z filtrem fazy lotnej. Od akcji serwisowej nie serwisowany czyli 90kkm :oops: Rozmawiałem ze sprzedającym czy wymienić rozrząd. Silnik teoretycznie ma 130 kkm czyli do wymiany sporo pozostało jednak zaleca mi bym to zrobił. Myślę, że za jakiś miesiąc dwa. Za dużo wydatków na raz. Danio podzielił się ze mną ciekawym testem olejów. http://www.animegame.com/cars/Oil%20Tests.pdf . Ten najlepszy jest osiągalny w Polsce.
http://innochem.pl/sklep/oleje-samochod ... 10w40.html . Olejów klasy W60 oczywiście nie ma sensu stosować bo są gęste i właściwe parametry mają na gorąco a w rajdach nie jeżdzę. Za te 200 km nie zaobserwowałem też jakiegoś znaczącego ubytku oleju ale żeby tu coś powiedzieć to trzeba kilka tysięcy... Zużycie paliwa tez raczej O.K. Może 10% wyższe ale znowu za wcześnie na pewne wnioski. Mam znajomego który jest właścicielem hurtowni Valvoline. Durablend jest osiągalny i w przystępnej cenie. Porozmawiam z nimi ale raczej zdecyduje się na Max Live bo na nim jeżdziłem. Ale to za jakiś czas bo chcę zobaczyć ile mi pali tego GM. Na koniec byłem na analizie spalin. C0 zero zarówno gaz i benzyna. CO2 12,3 benzyna : 9,7 gaz. HC - 0 benzyna: - 33 Gaz :shock: Powinno być chyba odwrotnie. O2 - 4,3 benzyna: 3,78 gaz. Na koniec sonda lambda 1,23 benzyna i 1,3 gaz. Diagnosta stwierdził, że na normy 2004 sonda lambda ma być 1,03 max. Być może te parametry da się poprawić w trybie serwisowym. Nawet mam interfejs ale do tej pory nie było kiedy się pobawić. Prawdopodobnie przejadę się do Tarnowa i sprawę filtra i regulacji załatwię tam. Na razie tyle. Pozdrawiam.
Astra Caravan CNG 2004
darek.s
Posty: 114
Rejestracja: wt sty 22, 2008 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: OPEL ASTRA II Caravan 1.6 CNG

Post autor: darek.s »

Po przejechaniu ok. 500km ubyło mi dwie miarki na bagnecie. To by znaczyło, że na 1000km bierze około 0,5l oleju.Uzupełniłem maxlive. Dzisiaj na gorącym silniku kolega mi go przegazował ( samemu jak to robiłem nie widze wydechu...). Z rury czarny smrodliwy dym. I oczywiście sporo na niej sadzy. Zastanawiam się czy to branie oleju nie jest spowodowane przegrzaną głowicą z powodu ubogiej mieszanki ( sonda lambda 1,3) Paliwa nie bierze więcej niż przedtem () tzn na starym silniku ale jak jest uboga mieszanka to chyba nic dziwnego). Mocy też nie brakuje. Wyglądą na to, że nie ma co dłużej testować tylko jak najszybciej unormować przynajmniej skład mieszanki...
Astra Caravan CNG 2004
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opel”